За първи път от 15 години има прираст в овцевъдството, отчитат фермери
За първи път от 15 години има прираст в овцевъдството, отчитат фермери / снимка: DarikNews.bg, архив

За първи път от 15 години насам има положителен прираст в овцевъдството. Това заяви  Симеон Караколев, председател на Националната асоциация на млечните овце в България. По негови думи причината за това са получените субсидии- на глава животно за тази година някои фермери могат да получат до 130 лв. В момента овцете в страната са между 800 хиляди и 1 милион.

Мандрите в страната са над 250 мандри, но повече от половината не работят с мляко, посочи Симеон Караколев. Според него това се дължи на липсата на строг контрол от страна на държавата, която от една страна трябва да защитава производителите, а от друга- потребителите.

Що се касае до овчето месо, Караколев бе категоричен, че то е изчезнало от трапезата на българина. По негови наблюдения допреди 30 години такива ястия традиционно са присъствали в менюто ни не само по празниците. “Сега консумацията на този вид продукт е намаляла, като това се дължи и на забраната за свободна продажба”, обясни той.

На цена от 5 лв. за килограм се търгува живо агне в момента, а в маагзинната мрежа струва около 11,50 лв., каза още Симеон Караколев. По негови думи за качеството на българската продукция говори засиленият интерес от чужбина. „Китайците например проявяват интерес към всеки продукт от селското стопанство, особено към месо. Ние имахме запитвания от китайски търговци и за карантия, и за месо. Основно впечатленията ми са, че китайците се интересуват от количества. Те говорят за изкупуване на хиляди тонове месо”, посочи председателят на Асоциацията.

Националната асоциация на млечните овце в България единствена в Европейския съюз разработи два проекта за промотиране на овче месо и овче сирене.