От трите големи международни летища у нас, по отношение на авиационния шум варненският аеропорт оказва най-голямо влияние на местното население. Причината е, че летището във Варна е по-близо до самия град, в сравнение с другите две големи аерогари у нас - в София и Бургас. Това заяви за Дарик инж. Тонко Петков от Института за въздушен транспорт.
Експертът е ръководител на колектива, разработил фактор „Авиационен шум” в екологичната оценка на Генералния план на летище Варна. Планът, който е 2007 г., е публикуван в сайта на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт”, които са концесионер на летищата във Варна и Бургас.
Според включения в плана експертен анализ, причините за относително голямото отрицателно въздействие на авиационния шум върху града са няколко. Една от тях е недостатъчно доброто градоустройствено решение, създало условия за прекалено доближаване на града към летището без да се спазва каквато и да е хигиенно-защитна зона. Като фактор за по-висок шум е посочена и организацията на долитането и отлитането, при която се създават условия за това самолети да прелитат над значителни градски части.
Варненското летище се намира само на 8 км от центъра на града. Оперира денонощно, като за 2013 г. там има регистрирани 11 500 самолетодвижения, по данни на аеропорта. Летището в Бургас (разположено на 10 км от центъра на града) също функционира денонощно, като за миналата година там има регистрирани над 18 400 полета. Най-голямо и най-натоварено обаче е летището в София (също на 10 км от центъра). За цялата 2013 г. там са излетели и кацнали 40 526 самолети.
Системи за мониторинг на авиационния шум има инсталирани и на трите аеропорта. „Фактически тези системи за мониторинг са само за отчитане на дейност. Не вършат работа в полза на публиката”, коментира инж. Тонко Петков. Той обясни, че няма нормативна уредба, по която да се налагат санкции на въздухоплавателно средство за шум над допустимото.
Кои варненски квартали са подложени на най-силно въздействие на авиационен шум?
Шумът от пристигащите самолети се усеща най-много в кварталите „Левски”, „Младост”, „Кайсиева градина” и „Владиславово”. За това може да са се съди от пунктовете за измерване на шумовото натоварване от въздушния трафик. Измервателните станции се намират на ул. „Евлоги Георгиев” в кв. „Левски”, на бл.150 в „Младост”, бл.217 в „Касиева градина” и до бл.303 във „Владиславово”.
Измерването там обаче се прави само веднъж в годината - в два последователни дни, при това само през деня. Ясно е, че не може да даде цялостна представа за реалната шумова картина, обясни д-р Веселина Божилова - главен инспектор в отдел „Профилактика на болестите и промоция на здравето” към Регионалната здравна инспекция. „Живея в квартал, който явно попада в някакъв коридор. Като започнат вечер да излитат и кацат, все едно съм на летището”, сподели здравният експерт.
За шумовото натоварване в града следи и Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите. Според техния Регионален доклад за състоянието на околната среда през 2013 г., най-голям дял за оформянето на акустичното състояние на община Варна има именно транспортният шум - автомобилният и самолетният, и в по-малка степен железопътният.
Около 37 000 варненци са засегнати от авиационен шум. Това става ясно от Плана за действие с цел управление, предотвратяване и намаляване на шума в околната среда на територията на агломерация Варна. Той бе приет в края на 2010 г. на база на Стратегическата шумова карта на града. Според този план, една от причините за авиационния шум е, че все още на варненското летище се разрешават нощни полети - факт, директно водещ до значително надгранично ошумяване на занижените гранични стойности на шума. Друга причина е липсата на утвърдени противошумови трасета и липса на въведена система за контрол и санкции на отклоняващи се самолети.
Защо самолетите не заобикалят града?
Траекторията, по която аеропланите захождат към пистата, се определя и според вятъра. Във Варна обаче самолетите прелитат над града, защото на пилотите така им е най-удобно за управление, забелязал е инж. Тонко Петков.
Наблюденията на специалиста показват, че най-активни в оплакванията за шума от прелитащи самолети са жителите на Бургас. Там, след протести на недоволни жители, преди няколко години траекторията на излитащите и кацащите самолети бе променена. Предстои изграждане и на шумоизолираща стена.
В същото време във Варна няма оплаквания, отбеляза авиоекспертът.
Понякога жителите на градовете могат да се стресират повече от вида на прелитащите самолети. Огромното туловище на минаващия ниско над земята ревящ аероплан създава психическо напрежение у хората. Като пример за подобно „страшилище” инж. Петков посочи ИЛ 86.
Според екологичната оценка на Генералния план на летище Варна (прогнозата е на авторите от Института за въздушен транспорт) действителната забраната за полети на самолети Ил 86 и ТУ 154, ТУ 134 води до значително намаляване на засегнатите от авиационния шум. Намаляване на нивата на шум ще има дори при прогнозираното нарастване на броя на движенията на варненското летище в перспектива до 2025 г.

12 минути
Октомврийско затопляне: Температури до 23° и предимно слънчево време в четвъртък
През следващото денонощие облачността над страната ще е разкъсана, предимно значителна ...
5 часа
ЕС прие деветнадесети пакет санкции срещу Русия
ЕС се съгласи да наложи нови санкции срещу Русия заради войната в Украйна, насочени ...
5 часа
Американската армия нанесе удар в Тихия океан по плавателен съд
Нов американски удар срещу плавателен съд с предполагаеми наркотрафиканти е взел ...
6 часа
Зафиров посрещна председателя на Виетнамската комунистическа партия То Лам в София
Вицепремиерът Атанас Зафиров и председател на „БСП – Обединена Левица“ посрещна ...
7 часа
Желязков ще участва в редовното заседание на Европейския съвет
Министър-председателят Росен Желязков ще участва в редовното заседание на Европейския ...
8 часа
Вътрешната комисия отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за ДАНС
Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред повторно гласува Закона ...
8 часа
Дебат в Европарламента: Депутатите обсъждаха върховенството на закона в България
Европейският парламент в Страсбург обсъди състоянието на върховенството на закона ...
9 часа
НКЖИ уволни свои служители, крали ябълки от чужда градина по време на работа
Генералният директор на НКЖИ инж. Александър Вецков изрази лично своето искрено извинение ...
9 часа
Тестват безопасността на АЕЦ „Аккую“ с турнир по риболов
Руската държавна корпорация за ядрена енергетика “Росатом” за трети пореден път ...
10 часа
Сблъсък на умовете определя следващите номинирани в „Игри на волята“
Поредица от главоблъсканици ще застанат на пътя на спасението пред участниците във ...
11 часа
Готов е новият Закон за обществения транспорт, обяви министр Караджов
Новият Закон за обществения транспорт е готов. Следващата седмица ще започнем обсъждане ...
11 часа
Кметът на Пазарджик отстрани заместничката си Таня Колчакова
Кметът на Пазарджик Петър Куленски отстрани от длъжност зам.-кмета Таня Колчакова. ...
11 часа
Важно за шофьорите: Ремонт затваря за движение едната лента на столичния бул. „Копенханен“
Едната лента на бул. „Копенханен“ в столицата се затваря поради ремонт на водопроводната ...
11 часа
Путин наблюдава учение на руските стратегически ядрени сили
Президентът на Русия Владимир Путин днес наблюдава учение на руските стратегически ...
12 часа
Напълно спират трафика по Дунав мост за няколко часа на 4 ноември
Монтират се корнизни елементи, армировка и болтови дюбели в затворената 320-метрова ...
12 часа
Атракция в Сливен: Ретро автобус ще се движи по улиците на града за Димитровден
Ретро автобус ще се движи по пътната мрежа на Сливен в навечерието и навръх празника ...
12 часа
Съдът задържа мъж, заплашил с убийство баща си и приятелката си
Съдът задържа 31-годишен мъж, заплашил с убийство баща си и приятелката си, съобщиха ...
12 часа
Гръцката полиция арестува десетки за измами със субсидии от ЕС
Гръцката полиция арестува десетки хора в цялата страна днес като част от разследване ...
12 часа
Четири институции обединяват усилия срещу измами по време на Черния петък
Три държавни структури и една гражданска организация обявиха ще противодействат заедно ...
12 часа
Зеленски пристигна в Швеция за сделка с отбранителната компания Saab
Украинският президент Володимир Зеленски пристигна на визита в Швеция, за да обсъди ...
12 часа
Фалшификати на евро и левове с изключително високо качество „плъзнаха“ у нас
За по-малко от седмица са установени голямо количество фалшиви банкноти с еврова и ...
12 часа
Официално: Община Асеновград забрани тротинетките в пешеходни зони
Поставени са табели, с които се забранява преминаването на електрически тротинетки ...
13 часа
Откриха 13 антични гробни съоръжения при ремонт на парк в Стара Загора
13 антични гробни съоръжения са открити при ремонта на централния парк „Пети октомври“ ...
13 часа
Камион със 17 нелегални мигранти спряха на ГКПП „Лесово“
Камион с 17 нелегални мигранти спряха на ГКПП Лесово.
Товарният автомобил е пристигнал ...
13 часа
КЕВР определи компенсациите за битовите потребители на електроенергия за септември
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) определи компенсациите за месец септември ...
13 часа
На първо четене: НС прие Закона за ВиК, който въвежда „такса водомер“
Народното събрание прие на първо четене законопроект за водоснабдяването и канализацията, ...
14 часа
Три дни след обира: Лувърът в Париж отвори врати
Лувърът в Париж отвори врати отново, три дни след грандиозния обир в световноизвестния ...
14 часа
Грипна защита без игла: 15 000 дози от назалната ваксина за деца вече са в страната
В страната вече са доставени 15 000 дози от назалната ваксина срещу сезонен грип за деца. ...
14 часа
10-годишно дете пострада при катастрофа в Троян
Десетгодишно дете пострада при инцидент с автомобил в Троян, съобщиха полицията Ловеч.
От ...
14 часа
Кремъл отговори: Никой не иска да губи време, нито президентът Тръмп, нито президентът Путин
Русия заяви, че подготовката за президентска среща между Владимир Путин и Доналд Тръмп ...
14 часа
Правосъдният министър откри 24-та Конференция на мрежата на Европол по защита на свидетелите
Защитата на свидетелите по делата срещу тежката организирана престъпност е ключово ...
14 часа
Карлос Насар с разтърсващ разказ за първия си треньор: Идваше към мен, когато загина
Карлос Насар се върна към най-тежката си лична драма - трагедията с неговия откривател ...
14 часа
Шофьор се вряза в охранителната бариера на Белия дом (ВИДЕО)
Човек се е врязал с автомобил в портата пред Белия дом на 21 октомври вечерта, съобщи ...
14 часа
Липса на ток, вода и миризма на тиня: Опасност от санитарна и епидемична криза в „Елените“ (СНИМКИ)
Липсата на химически тоалетни, течаща вода и ток в пострадалия от наводнението в началото ...
14 часа
Росен Желязков разговаря с крал Чарлз Трети в Лондон, покани го да посети България
Министър-председателят Росен Желязков разговаря с крал Чарлз Трети по време на кралския ...
15 часа
Стрелба в Загреб, един човек е прострелян
Близо до Музея за съвременно изкуство в хърватската столица Загреб днес е имало стрелба, ...
15 часа
Докъде ще стигне операцията на ЦРУ във Венецуела
"Ню Йорк Таймс" пръв съобщи на 15 октомври за класифициран документ, според който стратегията ...
15 часа
Обвиниха 15-годишен младеж, пребил 13-годишно момче в Пловдив
Районна прокуратура-Пловдив наблюдава досъдебно производство във връзка с побой по ...
15 часа
Стрелба и пожар пред парламента в Сърбия, заплашиха опозиционен лидер
Центърът на сръбската столица Белград е блокиран след стрелба и пожар в палатковия лагер, ...
15 часа
4 души, сред които 2 деца, са ранени при тежка катастрофа в Гоце Делчев
Четирима души, сред които две деца, пострадаха при катастрофа в Гоце Делчев, съобщиха ...