Изложба от рисунки с „живи бои“ - плесени, дрожди и бактерии – откриха студенти от Разград.
Творбите са под похлупак – в петриеви блюда, за изработката им трябват между 24 часа и 10 дни – разказва ръководителят на клуб „Mikrobio art“ гл.ас. д-р Севдалина Тодорова от Филиала в Разград на Русенския университет „Ангел Кънчев“.

Третокурсничката в специалността „Биотехнологии“ Десислава Петрова е след авторите на уникалните рисунки от микроорганизми.
...рисуват се в стерилна зона, с помощта на пламък оформяме, посяти са в хранителна среда, подходяща за тяхното развитие, след това при подходяща температура се оставят, за да прораснат, всъщност това са визуализирани микроорганизми - плесени, дрожди, бактерии, актиномицети.
Ръководителят на клуб „Mikrobio art“ Севдалина Тодорова допълва, че в България няма други такива художници. По света обаче се изработват и цели картини. Творбите на студентите са в петриеви блюда с диаметър 10 см. Десислава и колегите й са нарисували: карта на България с отбелязан на нея Разград, жена с бална рокля, слон, конче, пеперуда, символът на Русенския университет, както и абстрактни творби. Всяка от картините „израства“ между 24 часа и 10 дни.
Не може всеки да рисува с тези „живи бои“ – обяснява преподавателката. Само микробиолози.









Клубът „Mikrobio art“ съществува от няколко месеца, в него членуват десетина третокурсници от специалността „Биотехнологии“. Първата им изложба бе представена на празника на Филиала на Русенския университет в Разград.
...Това е клуб, който е тясно свързан с обучението по дисциплината микробиология, по принцип тези клетки студентите ги изучават под микроскоп, а така има възможност да се видят и широката публика да се ги покаже какво представляват.
Чуйте още от прикачения звуков файл.



