Административен съд-Разград обяви избора на кмет на Мъдрево за незаконосъобразен. Освен, че по всяка вероятност ще се наложи да администрира нови избори, на Общинската избирателна комисия в Кубрат бе разпоредено от магистратите да плати и разноските по делото – 500 лева.
Делото бе заведено от изгубилия кандидат Ибрям Ялама от ДПС, който четири мандата управлява селото, а на 25 октомври изгуби изборите с разлика от 3 гласа. В края на процеса обаче съперникът му – спечелилият Салим Мустафа от коалиция „Време за промяна“ настояваше да има нови избори, а адвокатът на Ялама твърдеше, че съдът може сам да установи броя на действителните гласове и да върни преписката на ОИК-Кубрат за постановяване на ново решение със задължителни указания. Магистратите обаче не намериха законово основание за подобна позиция. Не се касае за допусната техническа грешка или грешка в пресмятането, а до опорочаване на вота на определени избиратели – обясни съдът.
С решението си съдия Таня Дамянова прие, че по време на вота на 25 октомври в Мъдрево е имало съществени нарушения на изборното законодателство. Едно от основанията за констатацията са резултатите от графологическа експертиза, която установи, че при 4 от 15 проверени заявления за гласуване по настоящ адрес подписите не са поставени от съответните избиратели. Съдът установи още, че трима от членовете на секционни комисии, които не са с адресна регистрация в Мъдрево, са гласували за селски кмет, без да имат право. Така на практика допуснатите нарушения само по тези два показателя надвишават разликата между двамата кандидати, обявена в края на изборния ден от ОИК.
По време на процеса стана ясно още, че мнозина от гласувалите с придружители лица не са гласували лично, а придружителите им са влезли в тайната стаичка сами, а присъствието на придружители не било отбелязано в изборните книжа и не може да се установи за колко лица са извършени тези нарушения.
При повторно преброяване на бюлетините в съдебната зала съдът установи множество недействителни бюлетини, преброени за действителни. Така се промени и крайният резултат – вместо 319 на 316 за Салим Мустафа стана 336 на 319 за Ибрям Ялама.
Съдът констатира, че са допуснати редица съществени нарушения, които водят до окончателен изборен резултат, различен от обявения с решение на ОИК и по тази причина обяви изборът за недействителен. С решението си Административен съд-Разград постановява още признатите за неистински документи да се изпратят на Районна прокуратура-Кубрат. Става въпрос както за заявленията за гласуване по настоящ адрес, така и за протоколите от гласуването по секции и протокола на ОИК-Кубрат.
Решението подлежи на обжалване пред Върховен административен съд.
Това бе последното дело в Разградско, свързано с местните избори, на първа инстанция досега само две завършиха с отмяна на изборен резултат – за кметските постове в Каменар и Мъдрево.