Паметен знак на военните кореспонденти да бъде изграден в Пазарджик, решиха на заседание на областната комисия „Военни паметници”. Във форума участва Кристина Томова, експерт към ресорния отдел към Министерството на отбраната. Предстои изготвяне на предложение от експертна комисия.
По предложение на зам. областният управител Гинче Караминова, паметният знак ще включва не само чуждестранните военни кореспонденти, аташирани в България по време на Руско-турската война, а всички военни кореспонденти, художници и фотографи отразявали военните действия по време на Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световни войни. В работната група, която ще изготви предложението и идеен проект са включени директорите на РИМ Пазарджик, Художествената галерия„Станислав Доспевски”, представители на областната и общинската администрации, Военното окръжие Пазарджик, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
Членовете на комисията приеха предложението на инициативен комитет от брациговското село Жребичко да бъдат поставени в селището мраморни мемориални плочи с имената на загиналите във войните за национално обединение през 1912-1913 и 1915-1918 г. и да бъде издадена книга с всички известни сведения за загиналите във войните 49 българи от Жребичко.
През 2015 г. по предложение на областната комисия „Военни паметници”, са осигурени финансови средства за изграждането на паметна плоча на загиналите във войните в село Фотиново, община Батак. С подкрепата на областна комисия „Военни паметници”, в с. Динката, беше монтирана получената от Министерство на отбраната артилерийска установка (гаубица), дарена безвъзмездно на общината в Лесичово. И през тази година комисията ще продължи да актуализира Областния регистър на военните паметници, в който досега са вписани 100 паметни знака.
Областната организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва пък предложи да се възобнови традицията за ежегоден събор поклонение пред подвига на героите загинали на връх Велийца в община Велинград. На 5 октомври 1912 г., на връх Велийца е дадено началото на Балканската война и на това място загиват 42 войни от 39-ти пехотен полк и 27-ми пехотен Чепински полк. От съюза на запасняците предлагат да се подобри маршрута до местността през село Кръстава и да се осигурят средства за издигане на православен кръст на билото да паметника на връх Велийца.