Георг Спартански: 24 май е принос в световната история и културната съкровищница-трябва да сме горди!

24
24 / dariknews.archive
„Убеден съм, че това е нашият световен принос в културата и в историята на света, защото ако изключим еврейския език, третата писменост в Европа след латинската и гръцката е нашата, аз бих казал "българската писменост" така, че това е нашият принос в световната съкровищница и мисля, че това трябва да ни прави горди. Ние българите обикновено се подценяваме. Навярно това е свързано и с историческата ни съдба и с езическите вярвания „да спи зло под камък“. Обратно – аз мисля, че такива исторически факти с огромно значение би трябвало да ни правят горди и да ги изтъкваме винаги със заслужено самочувствие, защото няма Европа на две скорости – има един континент Европа, която е майка на всички държави, а ние сме най-старата съвременна държава и това трябва да ни прави горди и да ни кара да се чувстваме първокласни европейци – такива, каквито сме били винаги“. С тези думи, кметът на Плевен Георг Спартански откри събитието по връчване на награди на хора и институции със заслуги в областта на културата, което се състоя на 24-ти май в Арт център – Плевен в Градската градина.

24
dariknews.archive

„Ние сме Европа и Европа е в нас. Тук е голяма част от елита на Плевен в областта на културата, образованието и науката. Вие сте хората, които сте следовници на апостолите на словото и културата, работите ежедневно с апостолски труд и затова ние ви казваме днес огромно „благодаря“ за това, което правите апостолски, без да чакате признание и слава. На вас се крепи България. Честит празник!“.
За пореден път кметът на Плевен Георг Спартански коментира, че е добре централната власт да помисли дали не е добре Националният празник на България да бъде на 24-ти май.

24
dariknews.archive

„Празниците са, за да обединяват народа, а не да го разделят – преди, на 9-ти септември, сега на 3-ти март. Мисля, че на 24-ти май няма да има българин, който да каже лоша дума по случай празника и да го политизира, защото той е национална гордост и е принос в световната история и в културната съкровищница“, каза още кметът.

24
dariknews.archive

По повод 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, и след проведено гласуване от обществено-експертния съвет по култура в Арт центъра бяха отличени дейци на културата. Наградите бяха връчени от кмета на Плевен Георг Спартански.
Публикуваме списъка с всички наградени:
1. Мариета Калъпова – актриса в ДКТ „Ив. Радоев”

24
dariknews.archive

2. Красимир Кондов – главен художествен ръководител на Северняшки ансамбъл
3. Александър Сахатчиев – уредник в ХГ „Илия Бешков”
4. Илиян Ангелов – художник, член на СБХ - група Плевен
5. Богомил Стоев – екскурзовод в РВИМ
Наградени бяха и колективите на:
1. Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев” по случай 60 години от създаването му;

[img wide]38227370[/img

2. Регионална библиотека „Христо Смирненски” по случай 65-годишнината от създаването й;

24
dariknews.archive

3. ДКТ „Иван Радоев” по случай 100-годишнината от създаването му.

24
dariknews.archive

24
dariknews.archive

24
dariknews.archive

24
dariknews.archive

24
dariknews.archive

Ден по-рано традиционни награди в областта на културата и образованието на Община Плевен по повод 24 май кметът Георг Спартански връчи на деца, ученици, учители и директори на церемония в зала „Катя Попова”.
Отличените тази година са:
І. ЗА ПОСТИЖЕНИЯ В ОБЛАСТТА НА ИЗКУСТВОТО
Деца
Децата от ДГ „Слънце”
Ева Славчева
Габриела Маринчева
Елица Симеонова
Дивна Обретенова 
Ръководители:
Силвия Моневска
Ивета Христова
Виргиния Борисова
 
Деца от ДГ „Иглика”
Мария Анова
Йоана Бъчева
Рая Бекярова
Калина Терзиева
Дарин Димитров
С ръководител Захаринка Панталеева
 
ІІ КОЛЕКТИВНИ НАГРАДИ
 
1. Колективна награда за фолклорна вокална група „Игличе”от ДГ „Иглика”, спечелили първо място и златен медал от Националния детско-юношески конкурс за музикално изкуство „Орфееви таланти” с ръководител Таня Халова
 
2. Колективна награда за децата от група „Звездички” при ДГ „Кокиче”, спечелили първо място на Международния детски конкурс „Южни слънца” и Националния фестивал на руската поезия, песен и танц с ръководители Красимира Колева и Галя Нанкова
 
3. Отбор „Незабравка” при ДГ „Незабравка”, заел първо място на Гимнастрада с ръководител Мариана Козова
 
Център за  ученическо, техническо и научно творчество
Ученици
Виктория Георгиева
Никол Ванева
Светослава Печева
Магдалена Пачева
Ивана Найденова
С ръководител Даниела Вълова и Никола Симов
Стефка Огнянова
С ръководител Клаида Дойчинова
 
Център за работа с деца
Формациите, които донесоха призови места от Международен детски фестивал „Млади таланти” 2019,  Национален конкурс за изпълнители на народна музика „Дунавски славей”, Национален конкурс „От Коледа до Васильовден” и Международен детски конкурс „Южни слънца”
Смесен хор „Звъника” с ръководител Ваня Делийска
Школи по изобразително изкуство с ръководител Вяра Савова
Народен хор при ДЮФА „Нашенчета” с ръководител Николина Спасова
Народен оркестър при ДЮФА „Нашенчета” с ръководител Йордан Спасов
Танцов състав при ДЮФА „Нашенчета” с ръководител Огнян Летов
Акордеонно трио с ръководител Ценка Тодорова
 
И учениците:
Маргарет Георгиева
Виктор Доков
Лъчезар Точев
Велислава Кожухарова
Антония Томова
Джими Стефанов
Стефан Стефанов
Йоан Василев
с ръководител Мария Русева
 
ІІ.  ПОСТИЖЕНИЯ В ОБЛАСТТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО - УЧЕНИЦИ и ТЕХНИТЕ УЧИТЕЛИ
 
НУ „Христо Ботев”
Деца
Николай Цветанов
Йордан Иванчев
Кристина Манчева
Ема Динкова
Мартин Попов
Валентин Христов
Георги Михайлов
С ръководители:
Румяна Михайлова
Йонита Милова
Милена Георгиева
Нели Цветанова
Лилия Дамянова
 
НУ „Единство”
Ученици
Станислав Петров
Мадлен Димитрова
Никол Любомирова
Ивайло Минчев
С ръководители:
Стелиян Петров
Юлия Кълбова
Людмила Йотова
 
ОУ „Д-р Петър Берон”
Ученици
Йоана Маркова
Лора Бейкова
Далия Аладжова
Ръководител: Любимка Петкова - Вутова
 
ОУ „Васил Левски”
Ученици
Даниел Димитров
Кристина Върбанова
Ръководител: Богомила Милчева
 
ОУ „Валери Петров”
Ученици
Рая Костова
Нора Рашева
Цветан Димитров
Виктор Христов
С ръководители:
Искра Арабаджиева
Христинка Илиева
Димитър Димитров
Емилия Цонева
 
ОУ „Лазар Станев”
Ученици
Елица Симеонова
Цветослав Драганов
Учител: Росица Денчева
 
СУ „Стоян Заимов”
Ученик
Божидар Станев
Ръководител: Павлина Василева
 
СУ „Пейо Яворов”
Ученик
Цветан Георгиев
 
СУ „Иван Вазов”
Ученици
Гергана Христова
Борис Йорданов
Габриела Лилянова
Рая Маринова
Гергана Младенова
Теодор Гевреков
Денислав Стоев
Калина Василева
И ръководители:
Силвия Георгиева
Маргарита Стефанова
Станка Ненчева
Диляна Ангелова
 
Държавна финансово-стопанска гимназия „Интелект”
Ученик
Виктория Вълкова
Ръководител: Йоана Лазарова
 
Математическа гимназия „Гео Милев”
Ученици
Ани Георгиева
Георги Тончев
Кристиан Милев
Кристиан Георгиев
Ева Русева
Катрин Нинова
Валентин Филипов
Ръководители:
Рени Тодорова
Елена Томева
Георги Чудомиров
Миланка Дечева
 
Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици
Ученик
Пламен Георгиев
Ръководител: Светла Тодорова
 
ІІІ.  НАГРАДЕНИ УЧИТЕЛИ И ДИРЕКТОРИ НА ПЛЕВЕНСКИ УЧИЛИЩА И ДЕТСКИ ГРАДИНИ, СЪГЛАСНО ПРАВИЛА ЗА ГОДИШНИ НАГРАДИ В СИСТЕМАТА НА ОБРАЗОВАНИЕТО В ОБЩИНА ПЛЕВЕН
ДИРЕКТОРИ
Румяна Цветкова Николова - директор на ДГ „Теменуга”
Цветелин Ненчев Горанов - директор на НУ „Хр. Ботев”
Лилия Маринова Борисова - директор на ОУ „Цв. Спасов”
Татяна Михайлова Христова - директор на ОУ „Св. Климент Охридски”
Малинка Димитрова Маринова - директор на Професионална гимназия по туризъм
 
УЧИТЕЛИ
Наталия Теодосиева Ботева - НУ „Хр. Ботев” - Плевен
Камелия Александрова Кръстева - ОУ „Д-р Петър Берон” - Плевен
Мая Мелкова Цветкова - ОУ „Св. Климент Охридски” - Плевен
Тодорка Николаева Бельовска - ОУ „Васил Левски” - Плевен
Анка Иванова Иванова - ОУ „Лазар Станев” - Плевен
Веска Кирилова Шоричелова - ОУ „Васил Левски” - Беглеж
Людмила Бояджиева - ПГПЧЕ - Плевен
Йоана Димчева Лазарова - ДФСГ „Интелект” - Плевен
Цветанка Георгиева Андреева - МГ „Гео Милев” - Плевен
 Павлина Данаилова Василева - СУ „Стоян Заимов” - Плевен
 Иванка Петкова Делийска - ЦПЛР – ЦРД - Плевен
 Иглика Боянова Влахова - ДГ „Гергана” - Плевен
 Росица Стефанова Георгиева - ДГ „Пролет” - Плевен
 Таня Найденова Халова - ДГ „Иглика” - Плевен
 Мими Иванова Радулова - ДГ „Щастливо детство” - Плевен
 Галя Севдалинова Великова - ДГ „Незабравка” - Плевен
 Ана Димитрова Христова - ДГ „Слънце” - Плевен