Драматични сблъсъци в twall® Challenge 2015 Габрово
Драматични сблъсъци в twall® Challenge 2015 Габрово / Ива Арнаудова

На 17 май в спортна зала „Орловец“ в Габрово се проведе за пръв път в България кръг от световното първенство по twall®. Включиха се 34 участници от Германия, Румъния и различни градове на България – Габрово, Пловдив, Разград, Варна, Карлово и др.

Състезателите имаха право да играят многократно, опитвайки се да покажат най-доброто от себе си. Състезанието бе изключително атрактивно като станахме свидетели на жестока борба и драматични обрати при жените.

Христо Христов стана безапелационно първи при мъжете, показвайки феноменални реакции и бързина и бе на косъм да счупи световния рекорд! Той успя да изгаси 148 светлинни полета в рамките на 45 секунди, допускайки 5 грешки, което се равнява на 145,5 точки – само половин точка по-малко от световния рекорд.

Така Христов се нареди втори в генералното класиране, след настоящия световен шампион – отново от България – Ивайло Белев (146 точки) и успя да измести станалия миналата година трети Омар Шараки от Египет (140 точки), както и германеца Маркус Раймер (128 точки).

Вторият с най-бързи реакции на интерактивната стена в Габрово се оказа Кристиан Проданов, който със 123 точки се нарежда на 7-мо място в генералното класиране, непосредствено след вицешампионът от twall® Challenge 2014 Николай Винников от Казахстан (124 точки). Третото място в Габрово бе заето от пловдивчанина Христо Дерменджиев със 119 точки.

При жените се разрази истинска драма. Шахматистката Радослава Лалева дълго се радваше на голяма преднина пред конкуренцията, държейки здраво първото място със 119 точки. И тогава се появи талантливата 18-годишна Ралица Йончева, която неотклонно подобряваше резултата си, докато не счупи рекорда на Лалева, постигайки 120 точки.

Последва ответен удар от Лалева, която след няколко опита подобри рекорда и отново стана първа със 121 точки. Напрежението нарасна неимоверно и всички в залата бяха затаили дъх. Йончева показа отново изключително бързи реакции и направи 122 точки, отново излизайки начело.

Оставаха още два опита до края на състезанието, в които Лалева с абсолютна решителност показа кой е най-бърз и закова 124,5 точки. Борбата за третото място също не бе лека, но след многократни опити Теодора Ахкозидоу се наложи със 116,5 точки.

Състезателите бяха наградени от настоящия световен шампион Ивайло Белев, който пристигна от Германия за да проведе първенството.

Състезанието twall® Challenge 2015 се провежда от средата на април до края на декември. След всеки кръг резултатите се публикуват в Интернет на адрес standings.twall-challenge.com, където може да се види временното класиране.

В края на годината се обявяват и награждават победителите – тримата постигнали най-добър резултат в категориите „мъже“ и „жени“.