Сръбските студенти, които от дни се придвижват с велосипеди от Нови Сад до Страсбург, пристигнаха снощи във френския град, където ги посрещнаха множество събрали се граждани, предаде сръбската агенция Бета.
Пътуването им, което започна на 3 април и включва представители на четирите университета в Сърбия – Нови Сад, Белград, Ниш и Крагуевац, беше с цел да привлече вниманието на европейската общественост към ситуацията в Сърбия. Репортери на сръбската телевизия Ен1 съобщиха, че 80 студенти – 71 мъже и 9 жени, са тръгнали на път за Страсбург и всички са стигнали до крайната дестинация.
За студентите беше организиран прием на площад „Клебер“ в Страсбург, където се събраха много граждани, младежи, деца, както и охрана, която регулира всичко. На място присъстват и телевизионни екипи от Белград. Студентите бяха посрещнати с червен килим, който ги очакваше във всички градове, които посетиха на път за Страсбург.
#BREAKING #Serbia JUST IN: Serbian Student Cyclists Arrive in Strasbourg to Seek EU Support.
— The National Independent (@NationalIndNews) April 15, 2025
A group of students and academic community members from Serbia, who embarked on a 1,300-kilometer bicycle journey from Novi Sad, arrived in Strasbourg, France.
The students, protesting… pic.twitter.com/sFXHwNLaY5
Очаква се утре студентите да тръгнат на обиколка в европейските институции, но засега не е известен точният план, уточнява Бета. Доколкото е известно, те трябва да се съберат утре пред Съвета на Европа, където ще запазят 16 минути мълчание в памет на 16-те жертви на срутилата се козирка на жп гарата в Нови Сад.
Serbian students biked all the way to Strasbourg. Mission one accomplished — now it's time to hand over the petition to EU reps. 🇷🇸🚴♂️📄 #Serbia #Strasbourg #EU #Europe #BreakingNews pic.twitter.com/M6roB9rxlQ
— Ali Shunnaq (@schunnaq) April 15, 2025
Шест дни след началото на студентския велопоход до Страсбург комисията по външни работи на Европейския парламент прие доклад, в който се казва, че исканията на протестиращите студенти съвпадат с реформите, необходими по пътя към ЕС. Докладът бе подкрепен от 55 членове на комисията, 13 бяха "против", а осем се въздържаха. Предвижда се документът да бъде гласуван от евродепутатите на следваща пленарна сесия на ЕП.
Трагедията в Нови Сад от 1 ноември миналата година предизвика вълна от протести в цялата страна, водени главно от студентите. Публикуването на пълната документация за реконструкцията на сградата на местната жп гара е ключово искане на протестиращите. Месец по-късно правителството и президентът на Сърбия обявиха, че пълната документация е публикувана и обществено достъпна, но под натиска на протестите многократно се появяваха нови документи.
Студентите настояват и за санкциониране на нападателите на протестиращи в десетки инциденти, както и спиране на наказателни производства срещу протестиращи, арестувани от полицията.