Руският президент Владимир Путин вчера заяви, че поставянето на Украйна, която той нападна през 2022 г., под управлението на ООН за провеждане на избори трябва да бъде разгледано като вариант, предаде ДПА.
"Такава практика съществува и по принцип, разбира се, може да се обсъди възможността за временна администрация на ООН със САЩ, европейските страни и, разбира се, също така с нашите партньори и приятели“, заяви Путин по време на среща с военнослужещи в база за ядрени подводници.
Целта е да се проведат демократични избори, на които да дойде на власт правителство, способно да действа в полза на мирното споразумение.
"След това ще започнем преговори за мирен договор, ще подпишем легитимни документи, които са признати в целия свят и са сигурни и стабилни", каза Путин.
Руското правителство неведнъж се е опитвало да дискредитира легитимността на украинския президент Володимир Зеленски, отбелязва ДПА.
Редовният мандат на Зеленски изтече през май 2024 г., но избори не могат да бъдат насрочени поради военното положение, което е в сила от три години. Путин също така многократно се позовава на нацистки образи и реторика от Втората световна война, за да оправдае нахлуването в Украйна, въпреки широко отбелязаното противоречие, че Зеленски е евреин.
През февруари украинският парламент прие резолюция, с която потвърди легитимността на Зеленски с пълно мнозинство. Мнозина в Украйна смятат, че провеждането на избори в условията на продължаващ конфликт би било непрактично и несправедливо, тъй като би било трудно да се гарантира участието на войници и разселени цивилни граждани.
В международен план Зеленски продължава да бъде признаван за президент, посочва ДПА.