Секунди не стигнаха на Черно море да бие Лукойл
Секунди не стигнаха на Черно море да бие Лукойл / netinfo
Буквално секунди разделиха Черно море от най-голямата сензация в тазгодишното баскетболно първенство при мъжете. „Моряците” имаха всички шансове да победят шампиона Лукойл Академик, при това насред Правец, но в крайна сметка отстъпиха със 107:110 точки. Това бе 22-а победа за „студентите”, на които предстоят два тежки двубоя – в петък с Лукойл Академик и във вторник срещу Вентспилс. Черно море от своя страна бележи възход, след сравнително слабото представяне в първата фаза на първенството.

Академик започна по-добре днешния мач, като постепенно натрупа преднина от десетина точки в първата част. През втората четвърт обаче гостите изненадващо показаха самообладание и след три бързи тройки на младия Веселин Георгиев се върнаха в срещата. До почивката, благодарение на изявите както на Георгиев, така и на Аугустинас Витас, резултатът бе поддържан равен, а след 20 минути Лукойл водеше едва с две точки.

Третата част започна с доста грешки и под двата коша и епизодични кошове. И през десетте минути обаче нито домакините, нито варненци успяха да се откъснат напред и отново четвъртината приключи с две точки аванс за Академик.

Двата състава изиграха едни наистина силни последни десет минути и си отбелязаха общо 69 точки – резултат, който в българското първенство тимовете вкарват в един цял мач. Добрите изяви на Пламен Алексиев, Витас и Левен Белберов дадоха резултат и пет минути преди финалната сирена Черно море изненадващо имаше пет точки преднина. Последваха много интригуващи моменти в залата в Правец. След дълга размяна на кошове и водачество, 36 секунди преди края варненци за последно бяха напред с точка – 104:103. Оттам Уили Дийн, отново най-добър за Академик, реализира тройка и Лукойл поведе със 106:104. Последва игра на нерви и изпълнение на фаулове до последната секунда, но опитният тим на Желко Лукаич се справи и излезе „сух от морето”.

Най-резултатен в срещата бе Уили Дийн с 31 точки, към които добави пет асистенции и три борби. Американският гард не сгреши нито веднъж от наказателната линия – 11 от 11 точни опита. Перо Антич отново направи дабъл-дабъл – 20 точки и 13 борби.

За Черно море Левен Белберов завърши с 30 точки и шест борби, Веско Георгиев добави 16 точки (4 тройки), а още четирима състезатели на гостите завършиха с двуцифрен актив от точки.