Пирин Балканстрой – Будванска Ривиера е финалът за „Купа Пирин 2007”
Пирин Балканстрой – Будванска Ривиера е финалът за „Купа Пирин 2007” / netinfo
Домакините на традиционния международен турнир по волейбол за „Купа Пирин 2007” се класираха за финала, където ги чака Будванска Ривиера (Черна гора). Пирин Балканстрой победи гръцкия Ираклис с Пламен Константинов във втория полуфинал на надпреварата с 3:0 гейма (25:18, 25:23, 25:21) за 65 минути игра.

В препълнената зала „Септември” тимът на Любомир Герасимов показа отлична игра и сътвориха истинско шоу за феновете, като взеха категоричен успех срещу носителя на Супер Купата на Гърция и традиционен участник във финалната четворка на Европейската шампионска лига.

Още в началото на двубоя Пирин взе аванс от 2-3 точки след продължителни и красиви разигравания. На техническите прекъсвания домакините водиха с 8:6 и 16:11, а най-голямата разлика от 6 точки бе регистрирана при 21:15. Пирин изпусна един гейм-бол, но затвори частта след 25:18 и поведе с 1:0 гейма.

След кратка пауза, в която отново се развихриха мажоретките, Благовест Катранджиев и компания отново започнаха добре, но съотборниците на Пламен Константинов изравниха и за първи път поведоха в резултата за 4:3. До средата на гейма играта бе точка за точка, като на първото прекъсване домакините водеха с 8:7, а при второто губеха с 12:16 след от пет поредни точки за гостите. При 20:21 Герасимов пусна в игра Асен Кирев и тимът му изравни. Последните точки дойдоха от блокада на рожденика Любомир Христов и умело пускане на Михайл Вуре. Пирин спечели и втория гейм с 25:23, с което поведе с 2:0.

Наставникът на Ираклис от Швеция Андерс Кристиансон извади Герасимос Канелос и пусна Гиоргос Петреас, което до известна степен подобри играта на състава. Либерото на Пирин Атанас Митрев отрази час от атаките на съперника и до второто техническо прекъсване играта отново се движеше точка за точка. След 21:15 за Пирин, Ираклис не успя да стигне до равенство и гейма приключи при 25:21, с което домакините взеха чиста победа с 3:0 гейма.

Макар с болки в рамото и забрана от треньорите капитанът на националния ни отбор Пламен Константинов бе на полето през целия мач и реализира 8 точки. „Исках непременно да играя заради публиката!” сподели Гибона след срещата, която бе наблюдавана от баща му, Теодор Салпаров и селекционера Мартин Стоев.

Най-резултатен за Ираклис бе Алех Акхрем с 14 точки, а за Пирин бе Благовест Катранджиев с 12 точки, по 10 добавиха Станислав Петков и Михайл Вуре.

„Тази победа бе подарък за рождения ден на Любомир Христов, утре ни чака ново изпитание. Радвам се че победихме Ираклис, при първата ни контрола в Солун завършихме 2:2 гейма” сподели треньорът Любомир Герасимов.

Финалът Пирин Балканстрой – Будванска Ривиера е утре от 19 часа, като за черногорците в състава с Христо Цветанов и Красимир Стефанов това ще бъде втори пореден финал за „Купа Пирин”, след като миналата година те срещтаха и загубиха от Работнички (Скопие). От 17 часа Ираклис играе с Динамо Букурещ малък финал.

Официалното откриване на „Купа Пирин 2007” бе между двата полуфинала. Началото бе дадено с реч на кмета на Разлог и представяне на четирите отбора.

Христо Цветанов и Красимир Стефанов за първи път у нас с екипа на новия си тим Будванска Ривиера победиха румънския Динамо Букурещ на Кристиян Цитигой с 3:0 гейма (25:21, 25:17, 25:17). И двамата българи се представиха на ниво пред погледа на националния селекционер Мартин Стоев. Цветанов завърши с 3, а Стефанов с 13 точки. Върнатият в националния ни отбор център не се срещна и не разговаря със Стоев.

На трибуните бе и новото попълнение в Пирин Баланстрой Константин Митев.

Будванска Ривиера – Динамо Букурещ 3:0 гейма (25:21, 25:17, 25:17)

Будванска Рибиера: Виктор16, Кампбел 3, Цветанов 3, Дабович 4, Затрич 9, Стефанов 13, Ристовски – либеро (Алексис 1, Чачич)

Диномо Букурещ: Мирчеа 9, Цитигой 7, Маковей 4, Муресан 10, Теотос 1, Брезеану 8, Брадеа – либеро (Балхачеану 1, Добра, Солос)

Пирин Балканстой – Ираклис 3:0 гейма (25:18, 25:23, 25:21)

Пирин: Петков 10, Христов 8, Катранджиев 12, Сотелдо 2, Гаджанов 8, Вуре 10, Митрев – либеро (Кирев 1)

Ираклис: Тишер 7, Нилсон 8, Смарагдис 7, Канелос 1, Константинов 8, Акхрем 14, Бруукс – либеро (Петреас1)