Хамилтън е новият крал на Формула 1
Хамилтън е новият крал на Формула 1 / netinfo
Люис Хамилтън е новият световен шампион във Формула 1! Британецът завърши на 5-то място в Гран при на Бразилия, което му бе достатъчно да завърши с точка пред конкурента си Фелипе Маса, въпреки победата на бразилеца.

По този начин Хамилтън се превърна в най-младия шампион в историята на Формула 1 в едно невероятно състезание, което бе решено буквално в последните метри. Два завоя преди края новият световен шампион бе на шеста позиция, която щеше да го лиши от триумфа, но Тимо Глок загуби контрол над своя автомобил и бе изпреварен от Фетел и Хамилтън. Така новият крал на Формула 1 отиде на 5-та позиция, която му бе достатъчна да завърши с точка пред Маса в крайното класиране.

Хамилтън е и първият британски пилот, който печели Формула 1 след Деймън Хил през 1996 година. Той си върна и за миналогодишния сезон, когато завърши с точка зад Кими Райконен.

Съотборникът на Маса и вече бивш световен шампион Кими Райконен завърши трети, което донесе титлата при конструкторите на Ферари.

Втори завърши Фернандо Алонсо, а Себастиан Фетел ознаменува края на своя великолепен сезон с 4-тата позиция в Бразилия.

Началото на състезанието се забави с близо 10 минути, след като точно преди старта заваля дъжд, който наложи смяна на гумите на всички болиди.

Лидерите стартираха добре състезанието и запазиха позициите, от които стартираха. Още на първия завой обаче Дейвид Култард се сблъска с Нелсиньо Пикет и напусна преждевременно последното състезание в богатата си кариера.

Между 10-тата и 12-тата обиколка почти всички пилоти влязоха в бокса, за да сменят отново своите гуми за вече изсъхналото трасе. Хамилтън излезе на шесто място, докато Маса запази лидерската си позиция. В 17-тата обиколка британецът изпревари Фисикела и излезе пети.

30 обиколки преди края двамата конкуренти направиха вторите си спирания в бокса, след които позициите им останаха непроменени.

Хамилтън обаче излезе на 4-та позиция, след като Себастиан Фетел направи трето спиране в бокса.

Истинската драма дойде в последните 10 обиколки. По-бързият Фетел успя да изпревари британеца, който остана на 5-то място.

В този момент заваля дъжд, който накара пилотите да влязат в бокса за нова смяна на гумите. В този момент шокът дойде от Тимо Глок, който единствен реши да рискува със сухите си гуми и остана на пистата, което му донесе 4-тото място. Хамилтън пък излезе 6-ти, което означаваше шампионска титла за Фелипе Маса.

До последната обиколка чернокожият пилот беше на метър зад Фетел, но не успяваше да го изпревари. Маса вече бе финиширал, когато пред Хамилтън оставаше половин обиколка.

Дъждът стана още по-силен, което затрудни максимално Тимо Глок. Два завоя преди финала болидът на Глок поднесе върху мокрия асфалт, което позволи на Фетел и Хамилтън да го изпреварят.

Така невярващият англичанин излезе на пето място, което бе достатъчно за неговия триумф.

В бокса на Ферари дори се радваха на шампионската титла, когато разбраха, че Хамилтън е изпреварил Глок в последния момент и изпреварва бразилеца с една точка.