Бразилия най-после би красиво
Бразилия най-после би красиво / netinfo

Бразилия зарадва многобройните си привърженици с красива и резултатна игра едва в третия си мач на Мондиал 2006. След като трудно надделяха над Хърватия и Австралия в първите си две срещи, този път "кариоките" победиха Япония с 4:1.

Добра новина за феновете на Роналдо - нападателят изигра най-силните си 90 минути от началото на Мондиала и бе в основата на повечето опасности пред японската врата. "Самураите" изненадващо успяха да поведат, но след това класата на световните шампиони си каза думата и те обърнаха резултата в своя полза. Бразилците установиха господство на игрището и очаквано почти всички опасни положения в началото бяха пред вратата на "самураите". В 8-ата минута Роналдо показа част от старата си магия. Получавайки пас от Роналдиньо, той се завъртя и стреля силно с десния крак, но Кавагучи успя да отклони топката в корнер. След четири минути вратарят на Япония трябваше да се намесва отново след удар на Робиньо. В 17-ата минута нова блестяща проява на Робиньо принуди Кавагучи отново да избива. Малко по-късно стражът на азиатците за пореден път бе подложен на изпитание след удари на Роналдо и Жуниньо Пернамбукано, но отново не капитулира. В 25-ата минута Япония организира първата си добра атака, но след центрирането на Акира, Жуан изчисти в корнер. В 34-ата минута Кейджи Тамада шокира световните шампиони. Нападателя засече в мрежата чудесен пас с външен фалц на натурализирания бразилец Алекс и изведе отбора си напред в резултата. Това бе първият гол, който бразилците допуснаха на това първенство. В 45-ата минута, Япония пропусна златна възможност да поведе с 2:0. Накамура центрира от фаул право на главата на Маки, но той прати топката над вратата. Последва моментално наказание, защото още в следващата атака Роналдиньо центрира към Сисиньо, той подаде с глава на Роналдо, който също с глава изравни.

Началото на второто полувреме приличаше на първото - атаки на Бразилия. Този път и Кавагучи не успя да спаси отбора си и само за 15 минути резултата стана 3:1 за южноамериканците. В 53-ата минута Жуниньо Пернамбукано изпълни специалитета си - силен изстрел от фаул от около 25 метра, който не даде шанс на стража на японците. След шест минути защитникът Жилберто сложи точка на спора. Той получи елегантен пас от Роналдиньо отляво и с изстрел в далечния ъгъл покачи на 3:1. Кошмар преживя японският нападател Наохиро Такахара. Секунди след влизането си в игра като резерва, той бе изнесен на носилка след сблъсък с Жуан, а след няколко минути бе принудително сменен. След третото си попадение "селесао" се поуспокои и сякаш започна да пести сили за следващия кръг. Все пак, девет минути преди края, Роналдо отбеляза ново попадение. Той размени двойни пасове с Жуан, след което прати топката в мрежата на Кавагучи. Това бе 14-ото попадение на Феномена на Световни първенства, с което той се изравни с именития германец Герд Мюлер на върха във вечната ранглиста на голмайсторите от световни финали. Бразилия спечели първото място в група "F" и ще играе с Гана на осминафиналите, докато за Япония загубата се оказа фатална, тъй като тимът остана на последно място и отпадна от борбата.

Япония - Бразилия 1:4

Голмайстори: 1:0 - Кейджи Тамада /34`/, 1:1 - Роналдо /45+1`/, 1:2 - Жуниньо Пернамбукано /53`/, 1:3 - Жилберто /59`/, 1:4 - Роналдо /81`/

Жълти картони: Акира Каджи /40`/; Жилберто /44`/