Бихме с 3:1 гейма еврошампиона
Бихме с 3:1 гейма еврошампиона / netinfo
Българският национален отбор по волейбол взе първата си победа на Световната купа по волейбол. Момчетата на Мартин Стоев победиха настоящия първенец на Европа Испания с 3:1 гейма (25:21, 19:25, 25:20, 25:17) за 101 минути в най-малкия град домакин на мачове от турнира даващ олимпийски квоти Матсумото. При четвъртото си участие на подобна надпревара българите не показаха пълните си възможности и запазиха сила и мощ в първата си среща. С лекота и леко разсейване в кратки моменти, нашите се наложиха в отлична блокада и силен сервис (6 аса) срещу колективната игра на съперника.

Най-добър в мача бе капитанът Пламен Константинов, който освен с духа и мотивацията си на полето, стана най-резултатен с 18 точки (3 аса), 73% от атака и 66% посрещане. Добре се завърна в титулярния състав и Владимир Николов с 12 точки, Матей Казийски се разигра във втората половина от срещата и завърши с 13-сет ( 2 аса).

Първият гейм започна с разузнавателна игра точка за точка. Резултатът бе открит от Владимир Николов, а той реализира и за първото техническо прекъсване при 8:7. За първи път поведохме с 3 точки аванс при 12:9, въпреки че испанците ни изравниха, взехме и второто прекъсване с точка преднина 16:15. Първият ас на Матей Казийски се получи за 19:16. Испанците се опитваха за разстроят родното посрещане, но вече към края на частта националите ни засилиха сервиса, а на блокада нямаха проблеми. При 20:18 Николай Николов зае мястото до мрежата на Евгени Иванов, но само за едно разиграване. Капитанът Пламен Константинов не позволи отново да се стигне до равенство в резултата и запази аванса при 21:19. Последва страхотна игра на блок на Гайдарски, като се разписа на три пъти от единична блокада за първия ни геймбол - 24:19, който изпуснахме, а чрез завърналият си в националния Владо Николов взехме първия си гейм с 25:21 точки.

Матей Казийски откри резултата във втория гейм, последва го съотборникът му в Тренто Владо Николов. Гибона надхитри съперника за 4:1, Матей отново бе перфектен от сервис линията и с ас направи 5:1 за третите в света срещу еврошампиона. С убедителна преднина от 4 точки (8:4) влязохме в първото техническо прекъсване. Аржентинският наставник на Испания предприе първата си смяна, пускайки Иван Перес, Матей бе добър на блок за 9:4. Краси Гайдарски се разписа за 10:5. Стоев пак замени Пушката с младия Николов при 11:9, но иберийците ни догониха за 12:12, за първи път в мача те излязоха напред в резултата при 14:13. За съперника бе второто техническо прекъсване – 16:15. След петото равенство в гейма при 17:17, Испания успя да запише 4 поредни точки, поведе ни с 3 и лесно взе частта с 25:19 за 1:1 гейма.

В третия гейм Матей Казийски стартира от сервис, а Пламен Константинов осъществи две поредни атаки. Преднината ни от 5:2 бе стопена при 6:6, взехме таймаута при 8:7, но отново влязохме в ролята на догонващи след порица точни отигравания за Испания - 8:10. Казийски изпълни силен сервис, а Гибона направи страхотна контра, което ни позволи да изравним за 10:10. При деветото изравняване Мартин Стоев предприе смяна в центъра – извади Краси Гайдарски и пусна в игра Христо Цветанов. Допуснахме доста грешки от сервис и избраниците на Марсело Мендес дръпнаха за 16:15. Българите имаха проблем при леките топки, идващи от противниковото поле, а при силни такива стояха по-добре. След нервна игра точка за точка и лека загуба на концентрация в завършващата фаза, Владо Николов записа ас за 21:19. Финалът на гейма бе под палката на капитана Константинов, който сътвори шоу от сервис след 23:20 за България, топката на два пъти докосваше филето на мрежата, но падаше в полето на Испания. Това бяха два поредни аса на Гибона, с които поведохме с 2:1 гейма след 25:20 точки.

Последната, четвърта част отново започна с превъзходство на родните волейболисти, които след пусната топка от Владо Николов, поведоха със 7:2 и 8:3. Теодор Салпаров бе перфектен при посрещане и запазихме аванса си от 5 точки – 10:5, 12:7 и 14:9. Въпреки три поредни грешки от сервис на нашите, Гибона записа ас, Матей прехвърли испанката блокада за 16:9 и второто техническо прекъсване. При тази убедитлена преднина за България от 7 точки, Мартин Стоев пусна в игра всички резерви, за да съхрани силите на титулярите, един след друг на полето в залата в Матсумото влязоха Боян Йорданов, Иван Станев, Николай Николов и Тодор Алексиев. Боян и Тошко се разписаха още при първата отдала им се възможност, Христо Цветанов направи 24:15 , а напълно заслужено финалната точка бе за перфектният капитан Пламен Константинов – 25:17 и 3:1 гейма за България срещу настоящия шампион на Европа Испания.

Гибона бе определен за играч на мача и оглави след първите мачове индивидуалната класация за най-добър посрещач на Световната купа, остава втори за сервис.

Утре е вторият мач на националите ни – от 6:05 сутринта българско време срещу Египет, който загуби от Пуерто Рико с 0:3 гейма (17:25, 19:25, 17:25).

България – Испания 3:1 гейма (25:21, 19:25, 25:20, 25:17)

Съдии: І – Роландо Чолакиан (Аржентина), ІІ – Ибрахим Ал Наама (Катар)