Австралия възкръсна за 3:1
Австралия възкръсна за 3:1 / netinfo

Австралия победи Япония с 3:1 в първата си среща от Група F на Мондиала, след като до почивката губеше с 0:1.

“Кенгурата” започнаха по-активно, като още в 6-та минута звездата на тима Марк Видука имаше възможност да открие. Нападателят стреля силно от малък ъгъл, но Кавагучи парира удара му. В последвалите минути двата отбора си размениха по един по-опасен удар, дело на Фукуниши и Брешано. В 24-та австралийците изпуснаха най-сериозното си положение. Комбинация между Видука и Брешано завърши с много опасен удар на последния, но вратарят на Япония отново бе на мястото си. В следващата атака след спорно положения японците откриха. Накамура центрира отдясно, Янагисава попречи с тяло на връхлитащия вратар Марк Шварцер и топката се озова в мрежата. Последваха протести на австралийците, но съдията Есам Абд Ел Фатах зачете гол.

Отговорът на “кенгурата” бе мигновен - Хари Кюъл проби в полето на противника, стреля мощно с левия крак, но топката мина над напречната греда. До края футболистите на Гуус Хидинк упражниха хаотичен натиск, като единственото положение дойде след изпълнение на пряк свободен удар. Брешано застана зад топката, отправи удар и въпреки че се създаде впечатление, че топката ще влезне в мрежата, тя бе парирана от Кавагучи. След почивката австралийците упражниха сериозен натиск, но така и не намираха пролуки в добре организираната японска защита. Азиатците пък отвръщаха със светкавични контраатаки, лишени единствено от последното подаване. В 58-та минута Шварцер допусна нова грешка, която този път остана безнаказана.

Стражът на “кенгурата” изчисти една топка в краката на Янагисава, но той не се възползва от ситуацията. Малко по-късно влезлия като резерва Кенеди бе съборен на границата на наказателното поле, Видука изпълни със сила, но Кавагучи отново реагира невероятно. Австралийците обаче продължиха натиска си и трудът им беше възнаграден в 84-та минута. Лукас Нийл изпълни силно странично хвърляне и при създалото се разбъркване пред вратата резервата Тим Кейхил изравни. Момчетата на Зико отново погледнаха напред и след техничен удар на Фукуниши след индивидуална акция топката облиза гредата. В 90-та минута Кейхил изкова победата на тима си.

Полузащитникът на Евертън, заменил Марк Брешано през втората част, с много прецизен удар от дъгата на наказателното поле, с помощта и на страничната греда, вкара второто си попадение. Секунди преди последния съдийски сигнал друга резерва – Джон Алойзи сложи топка на спора. Нападателят финтира Комано през центъра на отбраната на азиатците и с удар по диагонала вкара за 3:1.

Голмайстори: 1:0 Шинсуке Накамура /24’/, 1:1 Тим Кейхил /84’/, 1:2 Тим Кейхил /89’/, 1:3 Джон Алойзи /90’/

Жълти картони: Винс Грела /34’/, Крейг Мур /58’/, Тим Кейхил /68’/, Джон Алойзи /77’/; Цунеаси Миямото /31’/, Наокиро Такахара /40’/, Тероюки Монива /68’/