Цена около 7.85% за най-добрия левов и около 7.50% за най-добрия евров кредит през 2007 г.
Въпреки че декември не се запомни с нищо значимо, 2007 година все пак отмина с раздвижване на пазара на ипотечни кредити. Противно на очакванията за по-изгодни оферти преди празниците, кредитите отново не поевтиняха. Състоянието на задържане на цените им тази година бе констатирано още през октомври и ноември. И сега ситуацията е подобна. Актуалните стойности на индекси „Моите пари” не се различават много от миналия месец.
Индекс МОИТЕ ПАРИ – BGN
Индексът в левове добави нови 5 базисни пункта към стойността си. След месецът на техническа корекция, индексът поема посока нагоре. Актуалната стойност за декември е 7.39%. Повишението е минимално, но все пак е сигнал, че може би още от началото на 2008 г. може да се оформи тенденция на поскъпване на кредитите. Редица промоции на банки приключиха през изминалия месец, което неминуемо ще има своето отражение върху януарските стойности на индекса. Макар и малко завишение, то е предизвикано от промени по офертите на 5 от банките включени в Индекс МОИТЕ ПАРИ – BGN. Две от тях подобряват своите най-добри предложения, а останалите ги влошават.
Първата банка, подобрила своята оферта постига това в резултат на две основни причини. Фиксираната част от годишната такса за управление вече отпада и остава само тази част, изразена в процент. Втората причина е в промяната на методологията на изчисление на застраховка „Имот”. Досегашното изчисляване на премията се извършваше на база размерът на кредита, а от декември върху остатъка по главницата. Това чувствително променя общата дължима сума по застраховката и именно това е в основата на подобрението на офертата. Понижаването на Годишния процент на разход (ГПР) би било още по-чувствително, ако други три фактора не бяха повлияли негативно. Причините тази оферта да не бъде още по-изгодна се крият в повишението на годишната такса за управление на кредита. Тя се завишава от 0.25% на 0.50%. Другите фактори са завишаване на таксата за оценка на имота с 20 лв., както и завишаване на таксата за усвояване на кредита от 1.25% на 1.75%.
Втората банка с по-добро предложение постига това в резултат на коригиране на таксата за управление на кредита. Корекцията е в посока надолу с 23 базисни пункта, което от своя страна подобрява ГПР по офертата с 25 базисни пункта.
Първата от банките, влошили своите най-добри предложения дължи това на фактор, който през последните месеци показва трайна тенденция на нарастване – Основния лихвен процент (ОЛП) на БНБ. През изминалия декември този показател отново нараства (този път с 32 базисни пункта). Резултатът върху офертата на банката бе влошаване на ГПР с 18 базисни пункта.
При втората от банките, причината за влошаването на офертата отново е пазарен фактор/индекс. Лекото покачване на СОФИБОР през декември оказа влияние върху цените на кредитите на тази банки. Най-добрата оферта поскъпна с 8 базисни пункта.
Причината за поскъпването на най-добрата оферта при третата от банките с влошени предложения е един много съществен фактор – застраховка „Живот”. Тя вече е за сметка на заемателите, което резултира върху ГПР по офертата, като добави 56 базисни пункта към него.
В резултат на всички тези изменения по условията на банките, тези с влошаващи се параметри придобиват превес – както по степен на изменение, така и по сумарен пазарен дял, който притежават. Това е причината да се неутрализира известното подобряване на офертите на двете банки, и като резултат Индекс МОИТЕ ПАРИ – BGN да достигне посочената актуална стойност.
Индекс МОИТЕ ПАРИ – EUR
За пореден месец индексът успя да се задържи на ниво 7.50%. Това обаче не бива да се счита за трайна тенденция, която би продължила още дълго време. И тук изтичането на промоции ще има своето отражение.
За разлика от Индекс МОИТЕ ПАРИ – BGN, индексът в евро дължи своята актуална стойност на промени по офертите на четири от банките включени в него. Тук трезорите с по-добри оферти са три, а с влошена – само една.
Първата от банките с подобрена оферта дължи това на същите фактори, описани при Индекс МОИТЕ ПАРИ – BGN, а именно: завишаване на таксата за управление на кредита с 25 базисни пункта, завишаване на таксата за оценка на имота с 20 лв., завишаване на таксата за усвояване на кредита с 50 базисни пункта. Застраховка „Имот” се изчислява на база остатъка по главницата на кредита, така също отпада фиксираната част от таксата за управление на кредита. Всички тези промени подобряват ГПР по офертата със седем базисни пункта.
При втората банка подобрението на офертата се дължи на малко по-ниската стойност на ЮРИБОР през декември, което допринася за намаляване на ГПР по офертата с пет базисни пункта.
И при евровите кредити намаляването на таксата за управление на кредита при третата банка дава положителен резултат. Офертата през изминалия месец е с 23 базисни пункта по-добра.
Единствената банка, влошаваща своята най-добра оферта, дължи това на факта, че застраховка „Живот” вече е за сметка на заемателите.
Въпреки, че само една от банките влошава своята оферта, пазарният й дял е достатъчно голям, за да неутрализира подобренията при останалите три банки и така да се постигне определено уравновесяване.
Като обобщение на изминалата 2007 г. може да се отчете, че през всички нейни месеци стойностите на индексите се движеха в тесни граници и резки колебания нямаше. Средната стойност на най-добрите оферти за кредити в лева се движеше в средна граница 7.83% - 7.88%, а при евро около 7.50%. Колебания в рамките на 8-10 базисни пункта в продължение на 12 месеца не са определящи за посочване на ясна тенденция, а са по-скоро резултат на временни колебания (обикновено временни решения на банките да предложат по изгодни оферти). Независимо от някои колебания заключението, което може да се направи, че цените на ипотечните кредити се запазиха постоянни. Това от една страна е положителен сигнал за нормализиране на пазара, а от друга не чак толкова, тъй като цените останаха на нива близки до тези от преди 1 г.
Може би потенциалът на банките да предложат по-атрактивни оферти вече е на изчерпване, може би заемателите изчакват нормализиране на пазара на имоти, може би рестрикциите на БНБ дадоха своя резултат – въпросите са много, а търсенето на отговорите тепърва предстои.
Както банковия сектор, така и заемателите имат своите очаквания. Това поставя редица въпроси за бъдещето на ипотечното кредитиране у нас. Предстои ни една нова година, в която предстои да проследим какви са нагласите и как те ще се отразят в реалността.
2 часа
Планинската служба предупреждава: На много места все още има лавинна опасност
На много места все още има лавинна опасност, съобщиха за БТА от Планинската спасителна ...
3 часа
Биологична причина: Защо жените изпитват по-дълго хронична болка
Жените действително изпитват по-продължителна хронична болка от мъжете, а разликата ...
3 часа
Кои са най-паметните президенти в киното?
Когато се говори за президенти в киното, аксиоматично се приема, че става въпрос за ...
3 часа
Таен секс дневник с голи снимки: вдовицата на Хю Хефнър с тревожни твърдения
Хю Хефнър е водил таен секс дневник, съдържащ пикантни описания и хиляди голи снимки ...
3 часа
Частични избори за кмет в две български села у нас, гласуването преминава спокойно
Частичен вот за кмет в две български села у нас, гласуването преминава спокойно.
Село ...
Каква трябва да бъде температурата на водата за къпане на бебе?
Къпането на бебето е много повече от рутинна грижа за хигиената. То е момент на близост, доверие и спокойствие, ...
4 часа
Пътищата в София са обработени, градският транспорт се движи по обичайните си маршрути
През нощта в София са извършени 35 обработки със смеси срещу заледяване, съобщиха от ...
4 часа
Филм с българско участие спечели „Сребърна мечка” за най-добър сценарий на кинофестивала „Берлинале”
Филмът „Нина Роза”, който е с българско участие, спечели награда „Сребърна мечка” ...
4 часа
Без „Старлинк“ за армията на Русия: Как ще се отрази това на хода на войната
Преди седмици SpaceX блокира достъпа на руската армия до системата "Старлинк". Русия я ...
5 часа
Пекарна преименува бисквитката „американка“ на „гренландка“ в знак на протест
Германска верига пекарни преименува популярна бисквитка в знак на солидарност с Гренландия, ...
5 часа
Защо Рамазан е свещен месец за мюсюлманите
Започна свещеният за мюсюлманите по света месец Рамазан. Началото му всяка година ...
5 часа
Тръмп ще изпрати кораб болница в Гренландия
Американският президент Доналд Тръмп съобщи, че работи с губернатора на Луизиана Джеф ...
5 часа
Тайландски полицаи се дегизираха като танцуващи лъвове, за да заловят обирджия (ВИДЕО)
Тайландски полицаи се дегизираха като танцуващи лъвове, за да се приближат и да заловят ...
5 часа
Лимоните - златният щит на здравето
Лимоните не са просто освежаващо допълнение към напитките и ястията - те са истинска ...
5 часа
Проучване: Мръсният въздух е свързан с по-голям риск от развитие на болестта на Алцхаймер
При по-възрастите хора, които живеят на места с по-високи нива на замърсяване на въздуха, ...
5 часа
Лора Христова ще е знаменосец на българската делегация на церемонията по закриването на Игрите
Биатлонистката Лора Христова ще бъде знаменосец на българската делегация на церемонията ...
5 часа
Маскарадните игри на Сирни заговезни събират в Павел баня посетители от цялата страна
За поредна година маскарадните игри на Сирни заговезни ще съберат в Павел баня посетители ...
6 часа
Снеговалежите спират в неделя, слънцето се показва
Днес до обяд валежите навсякъде ще спрат, съобщиха от Националния институт по метеорология ...
14 часа
Унгария заяви, че ще блокира ключов заем на ЕС за Украйна
Унгария ще блокира планиран заем на Европейския съюз за Украйна в размер на 90 млрд. ...
14 часа
Масирана атака с дронове в Одеса, двама са пострадали
Двама души пострадаха в резултат на масирана нощна атака с дронове в Одеса, съобщи ...
15 часа
Тръмп ще увеличи от 10 на 15% митата върху вноса от всички страни
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще увеличи от 10 на 15 на сто временната митническа ...
16 часа
Близо 4 000 домакинства са без електричество в Румъния
Близо 4000 домакинства в румънските окръзи Прахова, Телеорман и Дъмбовица са без електричество ...
17 часа
Снежната покривка в София достигна 10 см, каква е ситуацията в града
Снежната покривка в София достигна 10 см, 81 снегопочистващи машини остават на терен, ...
18 часа
След палежа на колата и входната врата на дома му: Кметът на Бистрица е поискал охрана
Кметът на село Бистрица Самуил Попов е поискал охрана в петък от Районната прокуратура след ...
19 часа
CNN: Китай тайно тества ново поколение ядрени оръжия
Американските разузнавателни агенции твърдят, че Китай тайно тества ново поколение ...
19 часа
МЗ: Свързването на управлението на болниците с изборния процес е спекулация
Не са вземани решения за освобождаване на директори на лечебни заведения по политически ...
19 часа
След повече от век строеж: Саграда Фамилия достигна максималната си височина (СНИМКИ)
Базиликата "Саграда Фамилия" в Барселона достигна максималната си височина с поставянето ...
20 часа
Лора Христова и Милена Тодорова приключиха участието си в Зимните олимпийски игри
Българската състезателка по биатлон Лора Христова завършва своето участие на Олимпийските ...
20 часа
Важно за шофьорите: Ограничения на движението в участък между Видин, Монтана и Враца
Поради силно влошени метеорологични условия временно се ограничава движението по ...
21 часа
Катастрофа на АМ „Тракия“, има пострадали, сред които и дете
Тежка катастрофа при 178-ия километър на автомагистрала „Тракия“ край Чирпан в посока ...
21 часа
Властите уверяват: Язовирите в страната са в нормално състояние
По информация на областните и общинските администрации, голяма част от язовирите разполагат ...
22 часа
Националният съвет на БСП избра част от водачите си за предстоящите избори
На свое заседание днес Националният съвет на Българската социалистическа партия утвърди ...
22 часа
Искани ли са оставки в МВР по случая „Петрохан“? ИТН сезира прокуратурата, МВР отрича
Народните представители на "Има такъв народ" Тошко Йорданов и Александър Рашев са депозирали ...
22 часа
Пхенян очертава нови политически цели на ключов конгрес
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун започна да прави преглед на напредъка на страната ...
23 часа
Френски войник загина след фатален инцидент в казарма
Френски военнослужещ е починал, след като е бил прострелян по невнимание в главата ...
1 ден
БСП избра нов състав на Изпълнителното бюро, Сергей Станишев се завърна
На свое заседание днес Националният съвет на Българската социалистическа партия, ...
1 ден
Частично бедствено положение в Ардино и Гълъбово заради покачване на реките и опасни мостове
Тази сутрин, 21 февруари, кметът на община Ардино инж. Изет Шабан за седми път от началото ...
1 ден
Макрон призова за спокойствие преди шествията за убития крайнодесен активист
Френският президент Еманюел Макрон призова за спокойствие преди планираните днес ...
1 ден
Снегорин и кола катастрофираха на пътя София-Варна (ВИДЕО)
Заради катастрофа между джип и снегорин е затруднено движението по пътя София - Варна ...
1 ден
Не е открит екипажът на потъналия риболовен кораб, търсенето продължава след понеделник
Не е открит екипажът на потъналия риболовен кораб край Маслен нос. Заради лошото време ...
1 ден
85-годишна жена загина при пожар в дома си в Плевенско
Жена е загинала, а двама души са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие, ...