Интервю с Мехмед Дикме, който не успя да спечели кметските избори в Ардино. Във вота в неделя той участва като кандидат на „Новото време” срещу издигнатия от ДПС и първи по резултат Ресми Мурад. Разговор с бившия земеделски министър за вота в Ардино, за случващото се в структурите на ДПС и тенденцията за „двойни кандидатури” в движението.
Господин Дикме, каква е причината да не спечелите кметското място в Ардино – изборният туризъм или тежестта на партия ДПС в общината?
Искам да поздравя всички ардинчани, за това че в неделя дадоха своя глас за това да бъде извършена една промяна в начина на управление на община Ардино. Бях два мандата кмет на Ардино и двата пъти съм бил избиран с по-малко гласове отколкото получих сега. Забележете, че всичките гласове, които съм получил, са от население, което живее на територията на община Ардино. Там, където имаше автобуси и пристигащи хора от Турция, нямаше подкрепа за мен. Така че аз не се смятам за победен на тези избори. Напротив – мисля, че моралният победител, истинският победител сме ние с моя екип и гражданите на Ардино.
Внесено ли е вече искането за касиране на изборите? Основанията ви какви са – разминаването в гласовете или случая с бюлетината и отпечатания върху нея знак?
Ние все още нямаме решението на Общинската избирателна комисия за резултата. Едва когато го получим, можем да коментираме нашата позиция. На този етап се обсъждат различни варианти като позиция на моя екип, като единият от вариантите е обжалване на решението на ОИК. Достатъчно мотиви има за касирането на изборите. Между другото основният проблем за Ардино не е изборният туризъм. Интересно е, че в Ардино гласуваха повече хора от когато и да е било. Почти 10 000 – с около 3 000 повече отколкото реално можеха да упражнят право на глас в Ардино. Още нещо, което е интересно – в старите избирателни списъци имаше 12 000 души в новите има 22 000 души, плюс 600-700 има дописани с химикал, ако не се лъжа. Това са ми казали от моя щаб. На този етап екип от юристи работят по евентуалните мотиви за искане на касиране на изборите в Ардино.
Може ли да се говори за тенденция Дикме, защото вие се превърнахте в такъв случай - на мажоритарна алтернатива на ДПС. Явлението „двойни кандидатури” застрашава ли ДПС – какво трябва да се случи, за да не продължи това като тенденция?
Вътре в ДПС трябва да започне една дискусия при всички случаи. Не е моя работа да коментирам кога ще започне, но независимо дали някой иска или не, тази дискусия вече тече между самите членове на ДПС. Основният въпрос, на който трябва да се отговаря, е дали трябва да се издигат и посочват хора, които са одобрявани от обществото или такива, които са харесвани от тесен кръг, който може да ги контролира на определените места, които заемат. Вярно е, че има един огромен резерв от гласове в Турция и ако ДПС поиска да спечели която и да е община с колкото си иска гласове с толкова може да я спечели. Вижте в Ардино, потенциалът на възможностите е поне 10-12 000 души да бъдат докарани от чужбина, които фигурират в списъците. Нали си давате сметка, че в общината не живеят толкова избиратели, колкото извън общината. Въпросът е в това самата политическа партия да осъзнае необходимостта от дискусия по отношение на критериите за издигане на кандидатите си и да разчупи самата капсула, в която се затваря, за да се вслуша в мнението на хората. Мисля, че това е основният въпрос в момента. Живеещите в Ардино дадоха своя глас за промяна, друг е въпросът, че с гласовете отвън този техен вот беше променен. Ако съдът не касира изборите, следващите четири години общината ще бъде управлявана от ръководство, което е избрано не от гражданите, които живеят постоянно тук, а от такива които идват един път годишно или на три-четири години идват.
Смятате ли, че ако в ДПС не се случи дебат по темата и не се вземат мерки, на следващи избори това разминаване ще се забележи все по-осезаемо?
Ако този дебат не се получи, възможно е това, което се наблюдава не само в Ардино, но и в много други общини, да стане вече много сериозно явление във всичките общини. Възможно е да се получи нещо много по-негативно – да има конфликт между електората на ДПС, който постоянно живее в нашите региони и онзи, който идва само от време на време на избори да подкрепя един или друг кандидат.
Това до момента не е допускано.
И не би трябвало да се допуска, но ако няма дискусия и дебат е твърде възможно това да се случи.
Какво е политическото бъдеще на Мехмед Дикме, защото вие сте пример за човек, който мажоритарно опита да се изправи срещу партията, в която е членувал?
Не, аз не съм се изправял срещу партията, а срещу трима-четирима души, които са узурпирали властта в Ардино от името на партията. Те вредят на ДПС и партията ще го разбере рано или късно. Колкото до моето политическо бъдеще – аз не се върнах в Ардино, за да започна нова политическа кариера. Единственото, заради което се върнах и се съгласих да бъде издигната кандидатурата ми, това е ангажиментът към гражданите, моралната подкрепа, която получавах от тях през последните 14-15 години.
Имате ли изобщо път назад, допускате ли обратен път към ДПС, след онова, което и лидерът на партията изрече по ваш адрес? (бел.ред. „Да вземеш един човек от улицата, безработен, да го изучиш, да го направиш кмет, после депутат и министър, и да се осмели да се подиграе с ДПС, което го направи фактор, срам ме е много. Дълбоко съжалявам, че съм направил голяма грешка" – думи на Ахмед Доган на митинг в Ардино)
Аз не съм обиден на лидера на партията. Той също е тръгнал от улицата, не смятам, че е дошъл от някаква голяма корпорация. Всички сме хора от народа и сме тръгнали от някъде, никой не е спуснат от никъде. Така че в този смисъл нито съм му обиден – всеки има право да коментира за друг каквото си иска, в България има демокрация. Аз напуснах ДПС един ден преди да бъде издигната кандидатурата ми за кмет по морални съображения. Защото смятах, че така трябва да постъпи всеки, който е бил член на тази партия и си издига кандидатурата независимо от тази партия. Дали някога ще се върна в ДПС?!? Човек никога в живота никога не може да бъде сигурен в нищо, най-малко в политиката, но на този етап, при тази командно-административна структура, която се изгражда отдолу нагоре и се контролира отгоре, не бих искал моето име да се свързва. По-добре е човек да живее свободно, неангажиран политически, отколкото по този начин. Едно е ясно – вижда се, че ДПС по този начин, по който управлява долу в структурите, губи своето влияние сред електората. Колкото и силово да прилага някои механизми, рано или късно това нещо се връща обратно като бумеранг към съответната политическа партия.
6 минути
Предложението на МОН за редуциране на чуждоезиковите паралелки не среща одобрение
Синдикатът „Образование“ към КТ „Подкрепа“ направи национално проучване с цел да ...
14 минути
Личните трансфери на домакинствата: България получава повече, отколкото изпраща
Паричните преводи, изпращани от домакинства – живеещи в ЕС (резиденти) към домакинства ...
15 минути
Съседи се биха в Пловдив, мъж е в болница
Разследват междусъседско сбиване в Пловдив, съобщиха от полицията.
Агресията е станала ...
27 минути
Кристин Иванов грабна приза „Полицай на годината“
Всеки един от вас е герой. Всеки един от вас трябва да знае, че сте достойни и работата, ...
27 минути
Шофьор загина при катастрофа на АМ „Струма“
59-годишен шофьор загина при катастрофа на АМ „Струма“, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
32 минути
Разследват смъртта на мъж в обществената баня в Кюстендил
Разследват смъртта на 33-годишен мъж в обществената баня в Кюстендил, съобщиха от полицията.
Тялото ...
35 минути
За 18 месеца: Планират изграждането на девет паркинга с над 2 хиляди нови места в София
Столичната община планира изграждането на девет нови паркинга на територията на града, ...
39 минути
За пети пореден месец: България отчита най-голям годишен спад на промишленото производство в ЕС
Промишленото производство в България отчита най-големия спад на годишна база в Европейския ...
44 минути
Мъж пострада тежко след падане от над 5 метра височина в Габрово
34-годишен мъж пострада при трудова злополука в Габрово, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
1 час
37 души загинаха при наводнения в крайбрежен град в Мароко (ВИДЕО)
Броят на жертвите от внезапните наводнения, които засегнаха крайбрежния град Сафи ...
1 час
Двама младежи нападнаха и грабиха турист във Велинград
Криминалисти от Районното управление във Велинград установиха извършителите на грабеж ...
1 час
Задържаха четирима мъже за побои в Пазарджишко през почивните дни
Задържаха четирима мъже за побои в Пазарджишко през почивните дни, съобщиха от полицията.
42-годишен ...
1 час
Василев: Законът за удължителния бюджет трябва да бъде внесен още тази седмица
Представители на ПП-ДБ с коментар пред журналисти след консултациите при президента. ...
1 час
Мъж нахлу с ловна пушка в дом и заплаши собственика с убийство
Мъж нахлу с ловна пушка в дом и заплаши собственика с убийство, съобщиха от полицията.
От ...
1 час
КНСБ и „Подкрепа“ не са съгласни с удължителен закон на бюджета за 2026 г
Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и Конфедерацията на труда ...
1 час
Велосипедист е в реанимация след удар в паркирана каравана
Велосипедист е в реанимация след удар в паркирана каравана.
От полицията съобщиха, ...
1 час
Домашно куче нападна 5-годишно дете
Петгодишно дете е пострадало след нападение от домашното куче на семейството в село ...
1 час
Задържаха мъж, застрелял ловно куче край село Гурково
Мъж е задържан за застрелване на ловно куче в землището на село Гурково, съобщиха от ...
1 час
Земетресение в района на Скопие
Земетресение с магнитуд 3,1 по скалата на Рихтер бе усетено в Скопие тази сутрин в 7:20 ...
1 час
Арестуваха корумпирани гръцки пътни полицаи, „заработили“ 120 000 евро
Арест за трима полицаи в Солун, защото вземали пари от шофьорите, за да не им налагат ...
1 час
Опасно шофиране: Водачи с 4,19 и 3,31 промила са задържани от полицията
Петима водачи са задържани в рамките на два дни при полицейски проверки на територията ...
1 час
Започна изтеглянето на танкера „Кайрос“
Буксировката на танкера "Кайрос", който остана закотвен край Ахтопол в продължение ...
1 час
Мъж застреля с пушка котката на съседа си в Искър
Мъж застреля котката на свой съсед в Искър, съобщиха от полицията.
Инцидентът е станал ...
2 часа
Креативност в затвора в Белене: Откриха наркотици, скрити в чушлета
Откриха наркотици в затвора в Белене, съобщиха от полицията.
На 14 декември е извършена ...
2 часа
Шофьор с положителна проба за алкохол се заби в ограда на къща в Старозагорско
Шофьор с положителна проба за алкохол се заби в ограда на къща в Старозагорско, съобщиха ...
2 часа
Влак блъсна и уби мъж край жп гарата в Плевен
Влак блъсна и уби 75-годишен мъж в района на жп гарата в Плевен, съобщиха от полицията.
Той ...
2 часа
Стачка блокира Лувъра
Музеят Лувър затвори врати тази сутрин поради стачка, съобщиха служители на охраната, ...
2 часа
„Булгаргаз“ предлага по-ниска цена на природния газ за януари
"Булгаргаз" предлага цена на природния газ за януари от 60,91 лева (31,16 евро) за мегаватчас ...
2 часа
Над 160 хиляди контрабандни цигари задържани на МП „Капитан Андреево“
Митническите служители на ГКПП „Капитан Андреево“ задържаха общо 166 800 къса (8 340 кутии) ...
2 часа
Шофьор на товарен автомобил загина при катастрофа в Благоеградско
Шофьор на товарен автомобил загина при катастрофа в Благоеградско, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
2 часа
Преговорите за мир в Украйна продължават в Берлин
Усилията за постигане на прекратяване на огъня между Украйна и Русия се очаква да продължат ...
2 часа
Чешкият президент Петър Павел назначи правителството на Андрей Бабиш
Чешкият президент Петър Павел назначи днес правителството на новия премиер Андрей ...
2 часа
Полицията откри амфетамин в двор на училище във Велико Търново
Полицията откри амфетамин в двор на училище във Велико Търново.
От там уточняват, ...
2 часа
Къде няма да има вода в София
"Софийска вода" временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на София, съобщиха ...
3 часа
Трамвай дерайлира в София (СНИМКИ)
Трамвай 12 дерайлира тази сутрин около 9:40 ч. на площад „Журналист“ в столичния квартал ...
3 часа
Задържани са служители на МВР при акция на прокуратурата в Ловеч
Служители на Министерството на вътрешните работи са задържани при специализирана ...
3 часа
Хванаха три автомобила, издирвани от властите в Нидерландия
Хванаха три издирвани автомобила във Великотърновско, съобщиха от полицията.
На ...
3 часа
4-ма служители на ресторанта на турския парламент са задържани заради сексуален тормоз
Четирима служители на ресторанта на турския парламент (Меджлис) в Анкара са задържани ...
3 часа
Министерството на културата отхвърли твърдения за смяна на директора на Народния театър „Иван Вазов“
Министерството на културата отрече спекулации за действия срещу ръководството на ...
3 часа
Екшън във Видин: Криминално проявен мъж вилня и нападна полицаи
32-годишен криминално проявен мъж вилня и нападна полицаи във Видин, съобщиха от полицията.
На ...