Всички офицери и всички чинове от лейтенант до генерал получават 30% увеличение на заплатите, за сержантите е малко повече, като само за отделни категории - войнишки състав - този процент е по-висок, това заяви пред медиите министърът на отбраната Атанас Запрянов и допълни, че всички хора вече са получили парите си и е изплатено.
В края на януари министърът със своя заповед определи базата за определяне на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност на военнослужещите в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия в размер на 2296 лева. От 1 януари 2025 г. базата за определяне размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност ще се образува всяка година въз основа на средната работна заплата за страната за второто тримесечие на предходната година, реши парламентът през април 2024 година. Основното месечно възнаграждение се увеличава с коефициент спрямо базата - за офицери не по-малко от 1,2, а за офицерски кандидати, сержанти и войници - не по-малко от едно.
Военният министър обясни, че се забелязва от трикратно до петкратно увеличение на кандидатите за военна служба за войнишкия състав.
"Инструментът за повишаване на заплатите работи, няма да се налага да въвеждаме наборна служба, ако така расте интересът за кадрова служба във въоръжените сили", посочи Запрянов.
Той даде разяснения и по друга ключова тема - решението да заменим стари боеприпаси срещу нови, без да заплащаме.
"Няма да купуваме нищо, даваме стари и получаваме нови, това води до икономия на държавата с половин милиард. Отделно компенсациите, които получаваме от САЩ, от ЕК, както и от Дания - всичко това е 1 млрд. икономия. Естествено, че не печелим от войната, защото от войната всеки губи, но прилагаме принипа на компенсациите", обясни министър Запрянов.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня