Благодаря на Българската телеграфна агенция, че заедно осъществяваме голямата мечта да свържем във виртуалното пространство българите зад граница помежду им и с българите в България. Роля за това имат и националните пресклубове на агенцията в държавите около нас с компактни български общности. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на отбелязването на 127-годишнината на Българската телеграфна агенция. Тя призова за отварянето на пресклубове и в по-далечни страни.
В приветствието си вицепрезидентът изтъкна широката палитра от дейности на БТА, обединени от познанието. „Познанието за България, Европа, света и познанието за България пред света. Това е познанието за сегашното, миналото и бъдещето или както е записано в мисията на БТА – „да съхранява знанието от днес за утре и напомня днес за знанието вчера“. Заслужава си да се замислим върху това днес, когато информацията ни залива от всички посоки и човек трудно се ориентира в нея“, посочи Йотова.
Вицепрезидентът определи хората, които работят в агенцията, като нейното най-голямо богатство. „Без техния труд, талант и висок професионализъм нямаше да ги има тези успехи. БТА не изневерява на достоверността и бързината, не се увлича по сензацията“, подчерта Илияна Йотова. Тя отбеляза и високото чувство за отговорност на БТА, която „информира институциите, медиите, обществото“.
Като едно от качествата на хората, които работят в БТА, вицепрезидентът открои амбицията и посочи за пример откриването на Национален пресклуб на българската база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън. „Много бързо растат пресклубовете в България. Те популяризират българските региони, дават и възможности за реализация“, заяви Йотова.
Смелостта също посочи вицепрезидентът като характеристика на Българската телеграфна агенция и даде за пример провеждането на 19-ата Световна среща на българските медии в Украйна, където бушува война.
В приветствието си Илияна Йотова отдаде почит на дългогодишния генерален директор на БТА Максим Минчев.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня