Условията в планините са подходящи за туризъм, но все пак бъдете внимателни. Това съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския червен кръст. В планините вали сняг, като новата снежна покривка е около 5-10 см. Няма инциденти през изминалото денонощие, казаха още от ПСС.

Температурите са от минус 5 до минус 2. Облачно е, с умерен вятър във високите части. Сняг ще превалява главно по Стара планина и масивите на Западна България, а в Родопите преваляванията ще са от дъжд и сняг. Ще духа умерен, а по високите части – и силен западен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 2°, на 2000 метра - около 0°, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). 

Обилни снеговалежи у нас, няма сигнали за бедстващи хора и населени места без ток

Важно е да се знае, че през зимата на ски-писта "Стената" на Витоша, невинаги е безопасно. Много често това се подценява от туристи, които решават да използват прекия път до Черни връх, както и от скиори и сноубордисти, пишат от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст – отряд София на страницата си във Фейсбук. 

Има няколко характерни форми, известни като "Дупката на Спас", "Дупката на Романски", "Козирката на Боби", кръстени на съоръженията, които минаваха в непосредствена близост. Може да ги разпознаете лесно, защото са видимо вдлъбнати или по-стръмни склонове, в които през зимните месеци се навяват големи количества сняг и въпреки малките си размери, там падат лавини, често със затрупани хора и за съжаление понякога с фатални последици, предупреждават планинските спасители. 

Те съветват туристите, скиорите и сноубордистите да са особено предпазливи в избора на маршрути за движение и фриирайд по време на буря и в първите дни след нея; при натрупване на над 20 сантиметра сняг, дори в тихо време; при силни ветрове и в дните след тях, дори при липса на снеговалежи; при резки затопляния през зимата и пролетта; при наличие на скоро паднали лавини.

От софийския отряд на ПСС напомнят още туристите преди да потеглят на излет, да се запознаят с потенциалните рискове от падане на лавина, какви признаци за лавинна опасност да следят и как да извършват действия за спасяване при лавинно нещастие. 

Оттам призовават, ако не са направили това, туристите да се движат плътно само по маркираните с метални колове зимни маршрути за движение. 

На база „Алеко” на ПСС има табло с уред, с който може да тествате вашия лавинен предавател, както и допълнителна информация за лавиноопоасните места в района, посочват планинските спасители. 

Те напомнят още: „В случай на лавина: обадете се веднага на Планинска спасителна служба (ПСС) – 112. Кажете къде се е случил инцидентът, кои и колко хора са засегнати. След това започнете издирване на затрупаните хора. Ако сте свидетели на падане на лавина и няма пострадали хора, моля пак алармирайте ПСС – това ще предотврати потенциална излишна акция по търсене на хора”. 

В последните дни от Планинската спасителна служба на Българския Червен кръст предупреждават за висока лавинна опасност в планините. 

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.

БТА, ПСС, НИМХ