Лютви Местан - лидер на ДПС

Лютви Местан - лидер на ДПС
Лютви Местан - лидер на ДПС / снимка: БГНЕС, архив

Лютви Ахмед Местан е роден на 24 декември 1960 г. в село Чорбаджийско в Южна България.

Той е български политик и народен представител в 40 и 41 Народно събрание. Заместник-председател на парламентарната група на Движението за права и свободи (ДПС), а от 19 януари 2013 г. - председател на ДПС.

В парламентарната си дейност е член на Временната комисия по Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (11 юли 2005 - 18 август 2005), на Временната комисия за проучване и ликвидиране на щетите от наводненията и за изготвяне на предложения за оптимизиране на модела на действия на държавните органи по управление при кризи (от 10 август 2005), на комисията по образованието и науката - Председател (от 24 август 2005), на Комисията по гражданското общество и медии (от 24 август 2005), на делегацията в парламентарната асамблея на организацията за сигурност и сътрудничество в Европа - зам.-ръководител (от 28 септември 2005).

През септември 2007 година, от публикуваните документи на Комисията по разкриване на досиетата, става ясно, че Лютви Местан е сътрудник на Трето управление на Държавна сигурност в периода 1979-1981 година под псевдоним "Павел".