/ БТА

ГЕРБ увеличава преднината пред останалите политически сили в 51-то НС и има подкрепата на 26,5%. Това сочи проучване на „Галъп интернешънъл болкан“.

Национално представително проучване, проведено между 13-20 февруари 2025 г., е част от независимата изследователска програма на „Галъп интернешънъл Болкан“, финансирано е със собствени средства. Метод на регистрация на данните: „лице в лице“ с таблети. Обем на извадката: 841 интервюта с пълнолетни граждани.

Според данните на изследването осем партии влизат в парламента, ако изборите бяха днес.

За момента не се очертава ясен фаворит за второто място: с незначителна разлика помежду си са „Възраждане“ - 12,6% и „ДПС-Ново начало“ – 12,5 на сто, а „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) е с 11,8%.

Борисов: Това е моята партия, но тя е патерица на БСП и ИТН

„БСП-Обединена левица“ показва леко повишение спрямо миналия месец от 7,4% на 8,2 на сто. „Алианс за права и свободи“ (АПС) получава – 5,9%, „Има такъв народ“ (ИТН) – 5,2 на сто, „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) – 4,7%, а „Величие“ е под 4-процентната бариера с 3,8 на сто. Останалите дялове се разпределят между формации с декларирана на този етап подкрепа под един процент, пишат социолозите.

Президентът Румен Радев регистрира леко понижение в одобрението през февруари – 47,9%; одобрението за министър-председателя Росен Желязков нараства спрямо януари и е 20,2 на сто а председателят на Народното събрание Наталия Киселова е одобрявана от 23,8%. Вицепрезидентът Илияна Йотова се ползва с доверието на 35 на сто от анкетираните, а бившият служебен премиер и председател на Сметната палата Димитър Главчев има одобрението на 9,7%.

Сред партийните лидери с най-високо одобрение се ползва Бойко Борисов – 24,8%.

Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ (ПП) Кирил Петков се ползва с доверието на 8,5%, а другият съпредседател на партията – Асен Василев – на 7,9 на сто от запитаните.

Президентът за протеста на „Възраждане“: Всяка проява на вандализъм е покушение срещу България

Председателят на „Демократи за силна България“ Атанас Атанасов има одобрението на 6,3% от хората, пишат от „Галъп“.

Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов се ползва с доверието на 15,2 на сто от хората.

На Делян Пеевски – председател на „ДПС-Ново начало“ се доверяват 12,6%.

Лидерът на БСП Атанас Зафиров се подкрепя от 7,9 на сто от запитаните, а Джевдет Чакъров – председател на „Алианс за права и свободи“ – от 5,6%.

Лидерът на ИТН Слави Трифонов събира одобрението на 13,9 на сто от запитаните, а този на МЕЧ – Радостин Василев – на 9,4%.

Национално представително проучване, проведено между 13-20 февруари 2025 г., е част от независимата изследователска програма на „Галъп интернешънъл Болкан“, финансирано е със собствени средства. Метод на регистрация на данните: „лице в лице“ с таблети. Обем на извадката: 841 интервюта с пълнолетни граждани.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня