/ БТА

Финансовият министър Теменужка Петкова даде брифинг за предоставяне и разходване на средствата по българските общини, съгласно Закона за държавния бюджет.

"Ресурсът, който е отделен е 750 млн. лева по бюджета на министерството на регионалното развитие и до 900 млн. лева чрез българската банка за развитие. Правителството изпълни своя ангажимент, показваме с това решение, че за нас е от ключово значение българските общини да могат да реализират важни стратегически проекти", обясни тя.

Регионалният министър също направи коментар. "С днешното постановление на Министерски съвет се рестартира една от най-значимите програми на държавата, а именно инвестиционната програма за общински проекти", министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов.

„Към момента подадените проекти от всички общини са над 2000, като МРРБ има готовност за тяхното подпомагане и администриране. Тези проекти имат за цел да подобрят средата и качеството на живот на всички български граждани“, уточни той.

Петкова коментира и стачката в София на работещите в градския транспорт. "Министерство на финансите, чрез закона за държавния бюджет и Закона за автомобилните превози финансира дейности, свързани с транспорта, но не финансира разходите за персонал по отношение на търговски дружества, чийто едноличен собственик на капитала е Столична община", обясни Петкова.

Без тролеи, трамваи и автобуси в София – протест на градския транспорт блокира столицата

Тя каза още, че в закона за държавния бюджет, предвидените средства за субсидии и компенсации за всички общини, са 522 милиона лева, от тях 160 млн. лева са предвидени за субсидии за Столична община. "Изцяло ангажимент на кмета на Столична община е да предприеме необходимите действия, така че да определи и да осигури финансирането за възнагражденията на работещите в градския транспорт", каза още Петкова. Тя обясни, че това може да се случи по два начина - чрез предоставяне на тези средства за сметка на собствени приходи или чрез преходни остатъци. Съгласно отчета на Столична община, преходният остатък е в размер на 638 млн. лева, от тях 472 млн. лева са от местни дейности, а 166 млн. лева от държавни дейности.

"Кметът, ако иска, би могъл да направи такова преструктуриране, с оглед на това, че Столична община няма приет бюджет. Сега е моментът да се проведат преговори", каза тя.