Общо 12 жени са потърсили медицинска помощ и консултация в нашия кабинет след поставяне на ботокс.

Nачалникът на Клиниката по нервни болести в УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов” доц. Мария Димитрова каза, че в лечебното заведение има четири пациентки, които са оставени на лечение в болницата. Три от жените са с умерено изразени симптоми са добре. Една пациентка е в по-тежко състояние - с генерализирана мускулна слабост и тежко нарушение на гълтателната функция. Предстои ѝ поставянето на актитоксин, като се надяваме, че в рамките на днешния ден ще пристигне препарата, който е в първостепенна нужда – конкретно за тази пациентка, заяви Димитрова, предава NOVA.

Властите на крак заради случаите с ботулинов токсин, откриха и разпитаха мнимата дерматоложка

По думите ѝ контактите на пациентките с представящата се за лекар Арина Осипова – продължавали и след приемането им в „Пирогов”. „Когато първата пациентката ѝ звънна, за да я попита какво ѝ е сложила – въпросната дама предложи да ѝ внесе антитоксин, след като се върне от чужбина да я види и да ѝ направи някакви допълнителни манипулации локално, за да се възстанови нервно-мускулното предаване. След като тя се е върнала от чужбина, близък на най-тежко пострадалата ни пациентка се е видял с нея. Тя му е дала блистери с медикаменти, които той ни донесе. Става въпрос за лекарства, които ние назначаваме при определени неврологични заболявания, но дозата трябва да се прецени изключително внимателно”.

И допълни: ”Нямам обяснение защо контактите с тази жена продължават, имайки предвид каква гласност дадохме на случая. Аз лично мога да си обясня това с паниката и с факта, че само човекът, който знае какво е сложил на тези жени – знае как да го излекува”.

Междувременно изпълнителният директор на "Медицински надзор" Иванка Динева заяви, че предстоят още проверки след скандалните случаи.

"От вчера са сформирани екипи - регионални, където РЗИ съвместно с Главна дирекция "Национална полиция", "Mедицински надзор" и Изпълнителната агенция по лекарствата ще извършваме проверки в обектите за обществено предназначение. Продължаваме и никога не сме спирали с проверките", коментира Иванка Динева по БНТ. 

Припомняме, че преди дни стана ясно, че няколко жени са потърсили помощ в "Пирогов" след след козметична процедура, при която им е бил поставен ботулинов токсин на различни места в София. МВР и Софийска районна прокуратура вече се самосезираха след скандалните случаи. Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов разпореди да бъде извършен цялостен преглед и анализ на нормативната уредба, касаеща естетичната медицина, с оглед предприемане на необходимите промени.

В понеделник стана ясно, че разследващите вече работят с 25-годишната жена - Арина Осипова. Тя вече е дала сведения в ГД „Национална полиция” и към момента не е задържана. 

В социалните мрежи тя е популярна като Dr. Goodz (Д-р Гудз). В интервю отпреди няколко месеца Осипова разказва, че е дошла в България преди 10 години. Тя бе и участничка в риалити предаване в YouTube „Диви и красиви“. Там участието ѝ не продължи дълго, защото ѝ се наложи да напусне предаването още в началото.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.

NOVA, БНТ