Кабинетът: Орязваме бюджетните разходи
Кабинетът: Орязваме бюджетните разходи / DarikNews
Кабинетът: Орязваме бюджетните разходи
20320
Кабинетът: Орязваме бюджетните разходи
  • Кабинетът: Орязваме бюджетните разходи

Кабинетът одобри предложението на финансовия министър Пламен Орешарски за съкращаване на бюджетните разходи във връзка с икономическата криза. Предприети са редица мерки, сред които "замразяване" на държавните заплати, свеждане до минимум на разходите за служебни командировки и намаляване на министерските заплати с 15 на сто. Орязването на бюджетните разходи обаче няма да се отрази на плануваното увеличение на пенсиите с 9 на сто от 1 юли.

Всяко министерство ще трябва да намали харчовете си освен за командировки, също така за телефони, за купуване на нови автомобили, семинари и получаване на допълнителни възнаграждения и бонуси. „Подходът не е единен дотолкова, доколкото различните ведомства имат различни съотношения между текуща издръжка и фонд „Работна заплата", така че очаквам до края на месеца министрите да дадат свои варианти за коригиране на техните бюджети", уточни финансовият министър Пламен Орешарски.

Запитан дали ще има държавни служители, които все пак ще получат 10-процентно увеличение на заплатите от 1-ви юли, Орешарски отговори: „Не предполагам, че първостепенните разпоредители ще нарушават постановлението".

Преди седмица, на предходното заседание на правителството финансовият министър Пламен Орешарски заяви, че в резултат на предприетите мерки очаква намаляване на разходите с половин милиард лева в края на година. Тази сума обаче не е заложена като очаквана в приетото от кабинета решение.