Сериозни дебати предизвика решението на общинската администрация в София да обедини две училища в кв. Надежда. Проблемът е, че и 153-та гимназия, и 141-во основно училище дължат големи суми на Топлофикация и се нуждаят от основен ремонт. Кои ученици да се преместят обаче от едната в другата сграда се оказва ябълката на раздора. От 153-та гимназия отказват да продължат образованието си в другото училище. От общината пък твърдят, че сградата на 141-во училище е в по-добро състояние. Кметът на Надежда пък поиска оставката на директора на153-то училище, като допълни, че ако ревизията покаже подобни резултати и в 141-во училище, ще поиска оставката и на неговия директор. Остава и въпросът за какво ще се ползва освободената сграда и стоят ли частни интереси зад това предложение.
Казусът със сградата на 153-та гимназия в столичния квартал Надежда се заплита на 24 януари. Тогава ръководството на училището се среща с районната администрация. Заместник-директорката Мая Янакиева обясни, че при разговорите е станало ясно - гимназията ще бъде преместена в сградата на 141-во основно училище. И двете учебни заведения имат натрупани задължения към Топлофикация и за да се пести, се налага оптимизация:
„На 24 януари имахме среща с районната администрация, на която ни бе заявено, че материалната база на 141-во училище е по-добра, нещо, което не е вярно. При нас учат деца, които са завършили осми клас в това училище и те съвсем чистосърдечно си признават, че тук им харесва повече. Беше ми казано, че в седемдневен срок ще излезе официално становище на комисия, назначена от кмета на района Надежда, която трябваше да направи оглед на двете училища и да даде своето мнение. До този момент такова мнение и такова становище официално не ни е предоставено. И това ни навежда на мисълта, че ще бъдем поставени пред свършен факт".
Вие сте единственото училище със спортни профили в Надежда. Ако все пак се стигне до вариант, в който училището се мести в сградата на 141-во, какво ще се случи? Тези профили ще могат ли да бъдат запазени, ще можете ли да говорите за училище със спортни профили?
„Страхувам се, че не. Първо, защото там, доколкото съм информирана, няма тези условия, които ги има при нас. Ние имаме голям и малък физкултурен салон, зала за тенис на маса, която мисля, че е единствената в този вид, в който е, на територията на София - град, имаме два фитнеса, които са ученически, съседството на стадион „Локомотив", което страшно ни помага, защото часовете на тренировките на децата от спортните профили се съобразяват с учебната им програма. И всичко е много добре стиковано и подредено. Ако отидем в 141-во, аз не съм убедена, че това реално ще се случи. Много се съмнявам, че ние ще успеем да се запазим като самостоятелно училище там, защото нагласата на родителите е, че ням ада пуснат децата си в 141-во".
Ако 153-та гимназия бъде преместена в сградата на 141-во основно училище, учениците масово ще започнат да напускат. Прогнозата е на председателя на училищния парламент Рангел Геров. По думите му има ученици, които до 7-ми клас са учили в 141-во и не искат да се връщат в същата сграда, защото условия са по-лоши:
„Даже сме говорили, ако се наложи да се преместим там, просто се споменават други имена като 54-то, 84-то, 101-во"
Защо имате проблем с това да отидете в сградата на 141-во?
„Ще бъде много трудно да се преместим. Знаете, да се привиква вече с нова сграда, например за 11-ти клас - три години си учил тук и накрая да не можеш да завършиш в собственото си училище. Пък и там училището принципно е по-лошо като материална обстановка. Тук е по-добре за спортните паралелки, защото има договорка с ФК Локомотив София".
Масови ли са настроенията за напускане, ако се наложи преместване в другата сграда?
„О, да, масови са. Не са на някакви малки групички, всички са на едно мнение за евентуалното преместване - да се преместят в друго училище".
С уговорката, че решението не е взето окончателно кметът на район Надежда Димитър Димов заяви, че няма как при 260 ученици да се поддържа цялата сграда. Янакиева призна, че децата са малко, но това е заради демографската криза от 1996 година. Тя отхвърли и другата критика на кмета - че щатът е раздут. По думите на Янакиева колективът е абсолютно оптимизиран. Кметът обаче е категоричен, че няма как двете училища да се помещават в две различни сгради, защото продължават да се трупат задължения. Димов допълни, че освен че е назначил финансов одит, тази седмица ще поиска оставката на директорката на 153-та гимназия Мая Куцарова:
„Този проблем чука много сериозно на вратата, тъй като задълженията на двете училища са тежки. Не се ли вземат мерки да си разделят разходите, просто и двете училища ще трябва да бъдат закрити в един момент".
Какъв е аргументът учениците от 153-то да се преместят в 141-во училище?
„Спортните зали са едно към едно - по три спортни зали има и в двете. Дограмата при всички положения в 141-во тази година трябва да бъде сменена, тъй като е опасна, специално на последния етаж, така че дали ще се местят или няма да се местят, на последния етаж трябва да сменим дограмата. За спорт на „Локомотив" просто ще се въздържа от коментар. Вие ако ми дадете един представителен отбор на „Локомотив", който да участва в републиканско първенство, като изключим футбола при мъжете, съм готов да коментираме и този въпрос".
И все пак децата спортуват...
„По никакъв начин няма да им се пречи да спортуват. Разликата е една спирка".
Но защо те да се преместят с тази спирка, а не другите да дойдат?
„Имайте предвид, че там са по-малки децата - от първи до седми клас. Все още не е взето решение, че категорично 153-то се мести в 141-во".
Очевидно имате доста критики към начина, по който се управлява 153-то училище. Какво се случва оттук нататък?
„Финансов одит чакам всеки момент. Пуснали сме писма да се започне ревизия на 153-то, ще искам да се започне одит и на 141-во. Просто 153-то със своята агресия към мен, причината е навсякъде другаде, но не и при самия колектив и в самото ръководство, инициираха първо проверките да започнат от там, но същите проверки ще бъдат направени и в 141-во училище. Лично аз ще настоявам на директорката да й бъде потърсена отговорност и да бъде освободена".
Но задълженията на 141-во са същите.
„И там ще го видим, ако се наложи и там ще се иска оставка на директора. Както казва премиерът - който не издържа на темпото, да става и да си ходи. Аз съм кмет на девет училища. Не мога да си позволя да симпатизирам на едно училище за сметка на друго".
Какво ще се случи със сградата на училището?
„Мол няма да е, няма кандидати за молове. Евентуално, ако се освободи сградата, се пуска конкурс за отдаване под наем. Кметът на София Йорданка Фандъкова е голям противник сградите да остават празни. Но за момента конкретни предложения няма".
Сходни са и аргументите, които ни бяха предоставени от Столичната община. От там бяха категорични, че училище няма да се закрива, а само ще се обединят двете. Освен това при взимането на решението, което се очаква да стане в края на март, трябва да бъдат поканени и директорите на двете училища. Със заповед именно на кмета на район Надежда е сформирана комисия, която е обходила двете сгради и е съставен констативен протокол и план за оптимизация. В комисията е участвала и Лора Златкова - главен експерт в дирекция Образование в столичната община.
„Сградата на 141-во училище е в по-добро състояние. То е основно квартално училище, в него се обучават деца от първи до осми клас и е редно да преместим големите ученици и поради по-добрата база", обясни Лора Златкова.
Тя допълни, че направените изчисления сочат, че необходимостта от пари за основен ремонт при обединяването на училищата също е в полза на 141-во. Тя каза, че за него ще трябват над 168 000 лева, а за 153-то ще са необходими над 211 000 лева. Златкова успокои също, че в 141-во училище има два физкултурни салона и това също го прави по-подходящо.
„Директорката на 153-то училище не е изразила принципно съгласие, но колективът на 141-во е изразил принципното си съгласие, че те могат да работят съвместно. Така ще паднат разходите за отопление и така ще бъде стопанисана цялата училищна сграда".
Неразплатените задължения към топлофикация на 141-во училище са 50 000 лева, а на 153-то - 63 800 лева,каза още Златкова.
„Педагогическият колектив не разбира финансовото състояние на училището. И не желае да приеме факта, че това е държавна политика и училището е на делегиран бюджет. Всяка година не изпълнява разрешения план за прием след седми и осми клас. Обикновено се формира една паралелка, която е непрофилирана. Към настоящия момента има една маломерна паралелка".
Какво ще се случи със сградата на 153-то училище?
„Ще предложим на СОС да бъде предоставена на образователни субекти със сходна дейност. Направили сме предложение на Българска асоциация на частните училища и чакаме тяхното предложение за предоставяне на базата на частно училище на образователен субект. Към момента нямаме решение за базата на 153-то".