За голямата част от иракските младежи носенето на натруфен грим, зализани прически и прилепнали дънки е само част от изживяването на тийнейджърските им мечти. Но за техните по-възрастни роднини това е кошмар.
В Ирак се заражда нова културна пропаст - младите жени заменят безформените покриващи тялото дрехи с оголващи глезените им поли и прилепнали блузи, докато мъжете се разхождат с тесни панталони и заострени прически. Относително оскъдният начин на обличане накара ислямските духовници в най-малко два иракски града да създадат "модна полиция" в името на защитата на религиозните ценности.
"Виждам начина, по който те /полицаите/ ме гледат - не им харесва", каза 32-годишната Маяда Хамид, носеща розова забрадка на леопардови петна, синя блуза и грим, докато пазарува в неделя на известен пазар за злато в северния багдадски квартал Кадимия.
На лицето и се появи раздразнение. "Това си е потискане". Досега обаче няма сведения полицията наистина да е предприемала някакви действия.
Това е конфликт, който се разиграва из целия арабски свят, където консервативните ислямски общества се борят с последиците от западното влияние, особено най-видимите - начинът, по който младите избират да се обличат.
Нарушенията на старите иракски норми станаха особено възмутителни, казват религиозни служители, откакто на 20 август дойде краят на Рамазана - свещения за мюсюлманите месец. През последните две седмици по улиците на Кадимия висят плакати и транспаранти, грубо напомнящи на жените да носят абая - дълга безформена черна дреха, скриваща тялото от рамената до ходилата.
Подобно предупреждение дойде от Диуания, шиитски град, намиращ се на 130 км южно от столицата, където на някои плакати имаше снимки на жени с панталони, задраскани с червен "хикс". Други транспаранти пък възхваляваха жените, които са скрили косите си със забрадка.
Религиозни служители смятат, че младите иракчани са прекалили с празнуването на края на Рамазана и сега трябва да бъдат обуздани.
"Ние подкрепяме личните свободи, но има места с особен статут", каза Шейх Мадин Сади, шиитски духовник от Кадимия, където се намира Златокуполната джамия, която е една от най-големите светини за шиитите.
Той каза, че жителите са поискали от местната власт в Багдад да забрани незабулени жени да се разхождат из квартала, включително из огромния открит пазар, който привлича хора от цял Ирак.
"Жените спазват тази разпоредба", каза Сади.
Лидери от местната власт в Багдад казват, че не са издавали такава забрана и че са разпоредили някои от предупредителните плакати да бъдат премахнати. Разпоредбата "важи само за жени, които влизат в самата джамия", каза Сабар ас Сади, председател на правната комисия към правителството на провинция Багдад. "Смятаме, че носенето на було е лично решение за жените в Ирак".
Мюсюлманките като цяло носят забрадки и се забулват на публични места от благоприличие, а от посещаващите светините и джамиите жени се изисква да носят абая или други покриващи телата им дрехи.
Но през последните няколко години, след водената от САЩ инвазия в Ирак през 2003 година и падането от власт на диктатора Саддам Хюсеин, западните влияния лека-полека станаха част от модните предпочитания на иракчаните. Прилепналото облекло, елегантните обувки и заострените прически на мъжете са често срещана гледка по улиците. Някои млади жени дори са започнали да се отказват от хиджаба /забрадката/.
Родителите им - и бабите и дядовците им - се страхуват, че западното влияние ще сложи край на вековете на култура и уважение към религията в Ирак.
"Ние като иракчани не уважаваме нашите традиции", каза 65-годишният Фадхил Джауад, който продава злато близо до джамията Кадимия. По негови оценки приходите му са спаднали с 10 процента за последните две седмици, откакто властите са поставили предупреждения на входа на пазара срещу носенето на противоречащо на традициите облекло. Той каза, че финансовите загуби си струват, за да се научат хората.
"Могат да се видят крака, има ризи с деколтета", оплака се Джауад. "И всички са много, много прилепнали. Мисля, че иракчаните, които носят тези неща са се върнали от Сирия, Дубай или Египет. Може би се прекарали твърде много време в нощните клубове. Семействата в Кадимия са консервативни. Тези младежи - никой не може да ги контролира. Трябва да им се дава свобода, но те трябва да знаят къде е границата й."
Няколко юноши, разхождащи се в неделя из пазара за злато на Кадимия обвиниха религиозната класа, че се опитва да върне Ирак в тъмните векове - мнение, изразено и от правозащитничката Хана Адуар.
"Това е посегателство срещу правата не само на религиозните малцинства, но и срещу светски настроените мюсюлманки, които не искат да се забулват", каза Адуар, която оглавява базираната в Багдад асоциация "Надежда за Ирак".
Мъжете също са станали мишена на настроенията срещу модата: заострените прически, татуировките и пиърсинга са разгневили религиозните власти. Но 22-годишният Хасан Махди каза, че не го е грижа.
"Не, по дяволите, никой не може да ми казва какво да правя", каза той, перчейки се с тесен тюркоазен анцуг "Адидас" и модна прическа с голям бритон на пазара в Кадимия.
Досега изглежда, че модната полиция не е предприела никакви реални действия. Охранителите на два контролно-пропускателни пункта в Кадимия казаха, че не им е нареждано да не допускат облечени предизвикателно хора да влизат на пазара, а 17-годишният Али Сайед Абдула каза, че модната му прическа не му пречи да посещава храма. "Никой не възрази", каза той. "Но ако е забранено, ще я променя", визирайки прическата си.
Но някои жени са били раздавани кърпички на контролно-пропускателните пунктове в Кадимия и им било казано да си махнат грима, преди да влязат на пазара, каза 59-годишната Хакима Махди.
"Това е много хубаво", каза тя с широка усмивка и облечена в черна дреха, покриваща тялото й, включително и главата. "Това е уважение към имама, уважение към това свято място". (БТА)
13 минути
Адмирал Ефтимов на ключови военни срещи в ЕС и НАТО
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участва в заседанията на Военните ...
32 минути
Арестуваха мъж за жесток побой над майката на детето му в София
Софийска районна прокуратура обвини 29-годишен мъж, нанесъл телесна повреда на жена ...
35 минути
На първо четене: Парламентът прие и трите законопроекта за промени в НПК
Парламентът прие на първо четене и трите законопроекта за изменение и допълнение на ...
39 минути
Спипаха голямо количество негодно пилешко месо при спецакция в Плевен
Спипаха голямо количество негодно пилешко месо при спецакция в Плевен, съобщиха от ...
46 минути
Парламентът одобри присъединяването ни към Европейския механизъм за стабилност
Парламентът прие на първо гласуване законопроект за ратифициране на договора за присъединяването ...
Дъвките и децата – кога са безопасни и има ли ползи?
Дъвката е едно от онези малки изкушения, които почти всяко дете иска да опита. За родителите обаче често ...
47 минути
Саморазправа прерасна в масов конфликт в Кюстендил, младеж повреди кола
Саморазправа прерасна в масов конфликт в Кюстендил, съобщиха от полицията.
Във вторник двама ...
47 минути
Сръбският президент Александър Вучич обяви датите за ключова визита в Китай
Сръбският президент Александър Вучич ще бъде на официално посещение в Китай от 24 до ...
48 минути
Откриха куче в безпомощно състояние в Кюстендилско
Откриха куче в безпомощно състояние в Кюстендилско, съобщиха от полицията.
Животното ...
49 минути
Омбудсманът настоя за спешни мерки за защита на реституционните права върху земеделските земи
Омбудсманът Велислава Делчева изпрати становище до председателя на 52-рото Народно ...
1 час
След акция: Откриха издирван възрастен мъж, паднал в дере в Кърджалийско
Откриха издирван 76-годишен мъж в Кърджалийско, съобщиха от полицията.
Мъжът от село ...
1 час
А1 разширява семейството на телевизионните си канали с MAX One
• MAX One – новият телевизионен канал на А1 за спорт, кино и развлечение, стартира от юни.
• ...
1 час
Мъж колабира в след предозиране с дрога в Добрич
37-годишен мъж колабира в след употреба на наркотици в Добрич, съобщиха от полицията.
На ...
1 час
Белгийски търговски кораби остават блокирани заради затварянето на Ормузкия проток
Белгийската компания "Си Ем Би Тек" (CMB.TECH) съобщи, че няколко от корабите ѝ все още не ...
1 час
Евростат: България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната
България остава страната с най-висока инфлация в еврозоната през април, въпреки че ...
1 час
Спасиха яре, паднало в кладенец в Монтанско
Спасиха яре, паднало в кладенец в Монтанско, съобщиха от полицията.
Спасиха теле, ...
1 час
Абас Арагчи предупреди: Нов конфликт с Иран ще донесе още изненади
Иранският външен министър Абас Арагчи предупреди, че всяко възобновяване на войната ...
1 час
Назначени са нови заместник-министри в три ведомства
Със заповед на министър-председателя Румен Радев са назначени нови заместник-министри ...
1 час
Голям пожар избухна в кравеферма в Монтанско
Голям пожар избухна в кравеферма в Монтанско, съобщиха от полицията. Сигналът за огъня ...
1 час
Задържаха голямо количество странни монети и предмети на „Капитан Андреево“
Над 4600 старинни монети, пръстени и предмети задържаха митническите служители на МП ...
1 час
Проектът АЕЦ „Козлодуй“ 7 и 8 ще добави 55 млрд. евро към икономиката
Следващата стъпка при изграждането на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ е подписване на ...
1 час
Парламентът прие на първо четене и три законопроекта за промени в НПК
Парламентът прие на първо четене и три законопроекта за изменение и допълнение на ...
2 часа
Литва затвори летище и обяви въздушна тревога заради опасност от дронове
Литва обяви въздушна тревога, призовавайки хората да се скрият на сигурно място, и ...
2 часа
Керана: Енергията, която не спи (ВИДЕО)
Не очаквате от един артист и музикант, който прекарва голяма част от времето си пеейки ...
2 часа
Жена е с опасност за живота след катастрофа на АМ „Тракия“
Жена е с опасност за живота след катастрофа на автомагистрала „Тракия“, съобщиха ...
2 часа
Работник пострада в строителен магазин в Софийско
Оператор на кран пострада в строителен магазин, съобщиха от полицията в София.
Във ...
2 часа
Една трета от учителите у нас са над 55-годишна възраст
Близо една трета от учителите в България са на възраст 55 или повече години. Това показват ...
2 часа
Зам.-кметът на Пловдив Владимир Темелков напуска поста
Владимир Темелков от днес няма да изпълнява функциите на заместник-кмет на Община ...
2 часа
Шер, която навършва 80 г. и планира да се омъжи за трети път: Да съм гъвкава е в моето ДНК
Да бъда гъвкава е закодирано в моето ДНК, пише в автобиографичната си книга американската ...
2 часа
Нападнаха с палки и ограбиха мъж в Павликени
Нападнаха с палки и ограбиха 30-годишен мъж в Павликени, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
3 часа
„Възраждане“: Предложените промени в правилника на НС са противоконституционни
Предложените от групата на Румен Радев промени в Правилника на Народното събране противоречат ...
3 часа
Гърция ограничава предоставянето на убежище за нелегални мигранти
Гърция ограничава предоставянето на убежище за нелегални мигранти, съобщават гръцките ...
3 часа
Млад мъж преби приятелката си в Свищов
21-годишен мъж преби приятелката си в Свищов, съобщиха от полицията.
Насилието е станало ...
3 часа
Кутев: Не искаме да ограничаваме опозицията, целта е парламентът да не се занимава с кухи неща
Нашата цел е да не са занимава парламентът с кухи неща, да не правим безсмислени спорове ...
3 часа
„Вирджиния Рекърдс“: Bangaranga има авторски права, да не се ползва от търговски марки
Часове след големия триумф на DARA и нейната Bangaranga на "Евровизия" в службата на Европейския ...
3 часа
Хванаха непълнолетни младежи в кола, водачът бил без книжка и с положителна проба на канабис
Хванаха четирима непълнолетни младежи в кола, водачът бил без книжка и с положителна ...
3 часа
Шефът на СЗО предупреди: Разпространението на ебола буди „сериозно безпокойство“
Ръководителят на Световната здравна организация (СЗО) заяви във вторник, че мащабът ...
3 часа
Метростанция „СУ Св. Климент Охридски“ вече разполага с дефибрилатор
Автоматичен външен дефибрилатор (АВД) е инсталиран на метростанция „СУ Св. Климент ...
3 часа
Терзиев: От днес „Капитолия“ вече не е автокъща, връщаме Борисовата градина на софиянци
Столичната община прави нов опит да си върне терена в Борисовата градина, върху който ...
3 часа
Откриха фалшиви евробанкноти на стойност 950 евро
Общо 19 фалшиви банкноти с номинал 50 евро са открити в дом в село Свирково, община Симеоновград, ...
3 часа
Полицаи в цивилни дрехи ще пазят абитуриентите в заведения и дискотеки в Слънчев бряг
Инспектори от криминалната полиция ще следят за сигурността на абитуриентите в курорта ...