Франция и Германия блокират България за Шенген
Франция и Германия блокират България за Шенген / Sofia Photo Agency, архив

Франция и Германия уведомиха Европейската комисия за решението си да блокират влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство за свободно движение, предаде Франс прес.

Европейският комисар за вътрешните работи Сесилия Малмстрьом е получила писмо, подписано от министрите на вътрешните работи на Франция Брис Ортфьо и на Германия Томас де Мезиер, в което пишат, че е преждевременно да бъде разрешено на двете страни да се присъединят към Шенген през март 2011 г., съобщи нейният говорител Микеле Черконе. Той уточни, че Ортфьо и Де Мезиер подчертават пропуските на България и Румъния в борбата срещу корупцията и организираната престъпност.

Европейската комисия няма никакви правомощия да взима решения, що се отнася до приемането на държави в Шенгенското пространство. Тези решения се взимат от страните членки с единодушие, припомни Черконе.

Позицията на Франция и Германия означава, че няма единодушие за приемането на България и Румъния в Шенген и че влизането на двете държави в пространството за свободно движение ще бъде отложено, посочва Франс прес.

Експерти от държавите от Шенген посетиха Румъния и България и ще представят през януари доклад, който ще позволи на правителствата да вземат своето решение. "Европейската комисия няма да дава мнение по този доклад", подчерта Черконе.

Говорител на германското министерство на вътрешните работи потвърди, че Берлин и Париж са предупредили съвместно Брюксел, че България и Румъния все още не покриват критериите за присъединяване към Шенген, предаде Асошиейтед прес.

Липсата на напредък в двете страни в областта на реформирането на съдебната система и на борбата с корупцията и организираната престъпност може да има "тежки последици за сигурността на Европейския съюз", подчерта цитираният източник. Говорителят на германското вътрешно министерство, който пожела да запази анонимност, допълни, че тези проблеми водят до скептицизъм що се отнася до едно "прекалено бързо" присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство.

Румънският президент Траян Бъсеску побърза да определи решението на Франция и Германия като акт на дискриминация срещу страната му, посочва Франс прес.

България ще направи всичко възможно, за да разсее съмненията относно своето присъединяване към Шенгенското пространство, заяви от своя страна говорителката на министерството на външните работи Весела Чернева, цитирана от БТА.

С писмото си до Европейската комисия Франция и Германия целят да покажат безкомпромисност по въпросите на сигурността, отбелязва АФП. Отвъд своите безпокойства за Румъния и България, те искат да изпратят послание на страните кандидатки за членство в ЕС.

"Главите за сигурността са най-трудните за преговаряне с кандидатите", призна Сесилия Малмстрьом.

Неколцина преговарящи, пожелали да запазят анонимност, казаха, че присъединяването на Румъния и България към Европейския съюз през 2007 г. е било "лошо договорено", защото въпросите за сигурността и проблемите с малцинствата са били "скрити под килима".

Шенгенското пространство има 25 страни членки с общо население от над 400 милиона души, посочва АФП. От 27-те държави от ЕС извън Шенген са само България и Румъния, Кипър, който също иска да бъде приет в зоната за свободно движение, както и Великобритания и Ирландия, които обаче не искат да се присъединяват. Освен 22 страни от Европейския съюз, в Шенгенското пространство влизат още Швейцария, Норвегия и Исландия.