Археолози са открили древно светилище с 9 олтара
Археолози са открили древно светилище с 9 олтара / снимкa: Sofia Photo Agency
Откриват експозиция за находките на Второто българско царство
22198
Откриват експозиция за находките на Второто българско царство
  • Откриват експозиция за находките на Второто българско царство

Археолозите, ръководени от проф. Николай Овчаров, са открили древно светилище от къснобронзовата и ранножелязната епоха с 9 олтара, на които чрез огнено винен ритуал е отдавана почит на тракийския бог Дионис. Те са изградени върху естествени скали, обработени по-късно със сечива и датират от 12-11 в. преди Христа, посочи проф. Овчаров при представянето на резултатите от последния археологически сезон в Перперикон. Според проф. Овчаров Перперикон е най-голямото светилище на Балкански полуостров от края на Второто хилядолетие преди Христа.

Ето какво още са открили археолозите под ръководството на професор Овчаров:

„Едното от тях е сребърна графа. Това е украсена сребърна тока, която обаче има по-представителен характер като рамково отличие. Датира се най-общо в периода 4-5 век. Вероятно е свързана с някакви варварски влияния, тогава във Византийската империя, може би дори и влиянията на готите. Много интересен паметник, който тепърва ще се изучава", обяси проф. Овчаров.

„Другото, което показах, е бронзовият кръст енколпион, реликварий, в който бяха открити частици от кости. Всъщност този кръст ще бъде предаден на отец Боян Сараев в църквата „Успение Богородично". Разбира се, никой не може да каже дали това са реално части от светия кръст или само се вярва за това нещо, включително за кръста, който вчера беше толкова тържествено пренесен. Това са реликви на християнството, които трябва да имаме предвид. Случаят за този нов паметник, за който аз говоря, става въпрос за мощи от светец. Ние никога няма да разберем името на този светец, това е ясно. На този кръст, който се датира най-общо в 10-11 век, от едната страна е изобразен Христос, на другата - Богородица, и двамата в молитвени пози, ни показва за пореден път значението на Перперикон, на епископията Перперикон през Средновековието като център на християнството", допълни дой.

„Донесъл съм и още една находка. Аз не я показах, защото тя не е толкова ефектна. Това е пак една част от тока, която е във формата на свастика, на пречупен кръст", завърши археологът.

Повече от 40 000 лв. от продажбите на билети за посещение на Перперикон са били събрани през август,  каза още Николай Овчаров. За миналата година посетителите там са били около 200 000. Чуждите посетители на Перперикон са около 10%.