Германия ще съдейства България да получи допълнителна подкрепа за охраната на границите ни. Това стана ясно от разговорите на премиера Бойко Борисов с германския канцлер Ангела Меркел, съобщава bTV.
По инициатива на Берлин от началото на седмицата се провеждат разговори с европейските лидери за изясняване на позициите по бежанската криза и бъдещето на Европа.
В рамките на срещата с германския канцлер Ангела Меркел и правителствените ръководители на Австрия, Хърватия и Словения Бойко Борисов имаше кратка среща на четири очи с Меркел.
Йълдъръм към Борисов: Нашите европейски приятели е време да поемат отговорност
В бежанската криза София е с Берлин и Брюксел, но не и срещу Анкара, стана ясно след края на двучасовата среща между правителствените ръководители. По време на работния обяд на една маса седнаха лидери на няколко държави от ЕС с различни позиции, но намериха общ език.
Разговорите бяха при закрити врати за медиите. Горещата тема отново бе бежанската криза и общата европейска политика към Турция.
Преди началото на срещите българският премиер публикува в социалната мрежа своята позиция.
„Ще защитавам българската позиция, според която е необходимо общоевропейско решение и проява на истинска солидарност между държавите в Европа за разрешаването на проблема...единствено с воля и решителност от страна на ЕС и добра координация с Турция, ще се справим успешно с този проблем. Заставам зад европейското единство и защита на суверените на държавите ни", написа Борисов във Фейсбук.
Премиерът Борисов е информирал колегите си за разговорите в Турция. Страната ни настоява за поддържане на тесен диалог с Анкара, за да не се стигне до нова бежанска вълна към Европа, където България е първа приемна страна.
Бойко Борисов се среща с канцлера Ангела Меркел
"За мен е важно да имаме добри отношения с нашите съседи и същевременно всички страни-членки на ЕС да бъдем солидарни и заедно да се справим с бежанския проблем, осъзнавайки опасността и усилията, които полагат фронтовите държави като България", подчерта Борисов.
Австрия е срещу политика от Анкара и е против отпадането на визите за турските граждани. Има критики и към политиката на Берлин към бежанците.
Малко преди началото на срещата австрийският канцлер Кристиан Керн застъпи позицията сходна с тази на премиера Борисов, че трябва по-сериозна охрана по външните граници на ЕС.
Борисов пред ФАЦ: Турция е силен и важен съсед, трябва да поддържаме добри отношения
Хърватия и Словения трябва да лавират между решенията на Брюксел и контраповедението на Унгария. Преди ден унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че ще издигне втора ограда по южната са граница. Последиците ще са и за съседите му - Хъравития и Словения. Затова се двете страни са склонни да приемат отпадането на визите за турските граждани, за да не се насочи нов бежански поток към Европа.
Следващата седмица Ангела Меркел ще разговаря със съпредседателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Очаква се двамата да обсъдят срещите различните позиции на 27- те държави в ЕС.