Констатират груби нарушения в контролната дейност на МВР за притежанието на оръжия
Констатират груби нарушения в контролната дейност на МВР за притежанието на оръжия / БГНЕС, архив
Констатират груби нарушения в контролната дейност на МВР за притежанието на оръжия
88585
Констатират груби нарушения в контролната дейност на МВР за притежанието на оръжия
Констатират груби нарушения в контролната дейност на МВР за притежанието на оръжия
  • Констатират груби нарушения в контролната дейност на МВР за притежанието на оръжия
  • Констатират груби нарушения в контролната дейност на МВР за притежанието на оръжия

Груби нарушения в контролната дейност на МВР по отношение на притежанието на оръжия е констатирала Върховната административна прокуратура. Няма предвиден законов механизъм, чрез който държавното обвинение да може да търси отговорност на вътрешното ведомство, заяви зам. главният прокурор Ася Петрова. Към момента в страната има над 211 000 фирми и граждани с разрешение за носене, употреба и съхранение на оръжие и боеприпаси. Повече от половината от тях са тези, на които е издадено разрешение с цел самоохрана. Като пример от прокуратурата посочиха случай, при който на едно лице с цел самоохрана, са издадени разрешителни за притежание на 10 оръжия, сред които картечници и картечни пистолети.

Четирима мъже са задържани за побоя над шофьор в София

Първата мащабна проверка, която прокуратурата поде, беше след скандалния случай с барикадиралия се психичноболен мъж в Лясковец през 2014 г., когато командос загина, а двама негови колеги бяха тежко ранени.

Оказва се, че въпреки предприетите и шумно оповестени мерки, порочната практика на МВР продължава. Контролът е неефективен, а в редица случаи на практика липсва, стана ясно от думите на зам. главния прокурор и ръководител на Върховната административна прокуратура Ася Петрова. "Не бяха изпълнени от страна на контролните органи при МВР указанията на Върховната административна прокуратура", каза Петрова.

Въвеждат контрол върху частната охрана

В проверката си освен неефективен контрол от страна на органите на МВР, прокуратурата е констатирала и липса на основания за издаването на разрешителни за придобиване на оръжия. Красноречив пример за това са хилядите случаи, в които разрешителни са издавани на лица с цел самоохрана. МВР се задоволява единствено с декларация на заявителя, че огнестрелното оръжие му е необходимо с цел да се охранява и не се е извършва каквато и да е проверка за това дали има реални основания човек да получи разрешително. Странни асоциации според заместник главния прокурор буди следният пример: "По отношение на едно лице с цел самоохрана са издавани разрешения за притежаване на повече от десет огнестрелни оръжия, сред които картечници и картечни пистолети".

Варна с най-много договори между физически лица и охранителни фирми

Отнемането на разрешителни е също перо от контролната дейност на вътрешното министерство, в което прозира безхаберие и липса на контрол, стана ясно от думите на зам. главния прокурор Ася Петрова. Тя обясни, че проверката е установила редица случаи, в които МВР не е отнело разрешения за притежание и употреба на оръжия на хора, срещу които има висящи дела, влезли в сила осъдителни присъди, предприети мерки по закона за защита от домашното насилие или дори решение на съда за принудително лечение в психиатрични клиники. "Единият от примерите е досъдебно производство от 2013 година срещу трима души за извършено съучастие в побой с бухалки. Тези три лица към този момент и впоследствие са работили като въоръжена охрана. Наложено им е наказание лишаване от свобода, чието наказание е отложено. Компетентните органи не са инициирали процедура по отнемане на издадените им разрешителни за носене огнестрелно оръжие", каза Петрова.

Цацаров изпраща частните охранителни кортежи в миналото

Въпреки шумно оповестените акции след инцидента на Околовръстното шосе в столицата, както и гаранцията, която лично вътрешният министър и главният секретар на МВР дадоха за затягане на мерките за сигурност, от прокуратурата отчетоха, че нарушения на Закона за движение по пътищата от т.нар. кортежи почти не са установени от полицията. От справките, които ГД „Национална полиция" е изпратила в прокуратурата след проверките, става ясно, че не е установен нито един случай, при който частна охрана на даден човек, да е блокирала улици или по някакъв начин да е затруднила движението по пътищата.