- У нас има почва за радикален ислям, смята главният прокурор
- У нас има почва за радикален ислям, смята главният прокурор
В България има почва и наченки на радикален ислям. Тезата застъпи главният прокурор Сотир Цацаров по време на кръгла маса по темата в парламента.
Дискусията беше организирана от Патриотичния фронт, които наскоро внесоха промени в Наказателния кодекс, инкриминиращи проповядването на радикален ислям. Мнението на Цацаров беше подкрепено от службите за сигурност, които посочиха маргиналните групи като основен риск за радикален ислям.
Радикалният ислям на крачка да влезе в Наказателния кодекс
Въпреки че линията между мерките за противодействие на тероризма и гражданските права е тънка, тя не бива да бъде преминавана. Застъпвайки тази позиция, главният прокурор Сотир Цацаров се обяви за промяна в Наказателния кодекс. И даде пример защо: "Аз съм сигурен, че процесите в Пазарджик доказаха, че проблемът е реален. Тоест твърдението, което някои казаха, че почва за радикален ислям у нас няма, е невярно".
Според главния прокурор трябва да се регламентира висшето духовно образование и да се въведат изисквания за право за проповед или правото да се служи.
"В противен случай ние стигаме до там, че в райони като Велинград, Смолян и т.н. броят на проповедниците, които са завършили ислямско образование у нас, е нищожен в сравнение с тези, които са го получили в арабски страни, финансирани от различни фондации и т.н. Това е източник на безкрайно много не особено полезни идеи", коментира обвинител номер едно.
Позицията на Цацаров беше подкрепена от бившия главен мюфтия Недим Генджев, който излезе и със свое предложение.
"Държавата трябва да започне така, както беше до 1991 годна, когато аз бях главен мюфтия - получаваха заплати директно от държавата. Нима държавата няма няколко милиона лева? По този начин ще контролира и имамите", каза Генчев.
Основните рискове за радикален ислям в България са в маргиналните групи
Отказвайки да навлиза в подробности, председателят на ДАНС Димитър Георгиев все пак призна къде в най-голяма степен се крие опасност.
"Основните рискове за радикален ислям у нас са маргинални групи, които на основата на финансова зависимост биха се насочили и подали за радикализация", каза той.
Въпреки че бяха поканени, от Главнто мюфтийство така и не изпратиха представител на дискусията, посветена на рисковете от радикален ислям у нас.