Дългите часове работа са опасни за женското здраве
Дългите часове работа са опасни за женското здраве / ThinkStock/Getty Images

За жените дългите часове работа са свързани с риск от редица здравословни проблеми, включително сърдечни болести, диабет и рак, сочат резултатите от изследване, цитирани от ЮПИ.

Било установено, че посветеното на работата време влияе върху здравето. Новото изследване на учени от университета на Охайо навежда на мисълта, че 50-60-часовата работна седмица има значително по-вреден ефект върху здравето на жените за няколко десетилетия, отколкото върху здравословното състояние на мъжете.

Предишни изследвания показаха, че продължителната работа и работата на смени имат неблагоприятен ефект върху здравето.

Как работата на смени влияе върху мозъка

Заключението, че жените са с по-голям риск от здравословни проблеми в резултат на дългите часове работа, е нещо ново. Хората не обръщат внимание как прекараното в работа време може да повлияе върху здравето им в бъдеще, отбелязаха учените.

Те анализирали данни за 7492-ма участници, които били на 40 и повече години през 1998 г. Бил обхванат 32-годишен период, през който участниците работели. Учените взели под внимание прекараното в работа време и регистрираните сред участниците сърдечни, ракови болести, случаи на артрит или ревматизъм, на диабет, хронична обструктивна белодробна болест, депресия и високо кръвно налягане.

Стресът в службата вреди като пасивното пушене

Малка част от заетите на пълен работен ден участници работели по-малко от 40 часа седмично, докато 56 на сто работели между 41 и 50 часа седмично, 13 на сто били на 51-60-часова работна седмица, а 3 на сто работели над 60 часа седмично.

Макар сред мъжете да имало повече случаи на артрит, нито едно от другите заболявания не можело да се свърже с дълги часове работа. При жените обаче била констатирана връзка между дългите часове работа и сърдечните, раковите болести, случаите на артрит и диабет.

Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Occupational and Environmental Medicine.

Източник: БТА