- Българските училища в чужбина искат нови учебници
В Министерство на образованието да се създаде отделна дирекция за българските училища в чужбина, да се изработят стандарти по български език и адаптирани програми за обучението зад граница.
За това настояват от Асоциацията на българските училища в чужбина. Пред „Дарик" говорителят на организацията Снежина Мечева обясни, че лицензираните български училища извън страната, които получават финансиране от държавата са 250.
Действащите родни училища по света обаче са повече и въпреки това много български деца остават извън обхвата им, като по този начин губят връзката с България. Проблеми от асоцияцията виждат и в новия закон за образованието, който не е съобразен с потребностите на училищата зад граница.
Как да се съхрани българският език зад граница
Битката за адаптирани програми за обучението в българските училища в чужбина продължава вече десетилетия, заяви Снежина Мечева. Тя уточни, че за да се изготвят програмите, Министерството на образованието трябва да изработи стандарт по български език.
"Учебниците и програмите за чужбина не трябва да съвпадат с това, което се преподава в България, защото при нас изискванията са много по-различни. Първо трябва да се определи стандартът на българския език, той да се категоризира на различни нива, на базата на този стандарт да се създадат адаптирани програми. Те казват, че са направени адаптирани програми - такова нещо няма. Същият въпрос стои и за учебниците", коментира експертът.
Много от преподавателите в българските училища зад граница са принудени да създават сами помагала, по които да работят с децата. Затова те настояват да участват при изготвянето на адаптираните програми и учебниците. Държавата трябва да има ангажимент към българските училища зад граница, категорична е Снежина Мечева.
"Към 250 са признатите училища, а има и огромен брой училища, които не са лицензирани, не са признати и не се финансират. Дейността в министерството за нашите училища става огромна, трябва да има отдел за нас. Затова не се правят програми и учебници. Трябва да има нова дирекция, която ни обещават от край време, а нищо не се случва", добави още Мечева.
Новият закон за образованието, който влиза в сила от 1-ви август не е съобразен с потребностите на българските училища в чужбина, посочи още Мечева.
Всички тези въпроси са поставени пред Министерство на образованието по време на Втория форум на българските училища от Западното полукълбо, който се проведе на 23 и 24 април в Чикаго.
От министерството са обещали, че ще реагират. Дали обаче ще последват реални действия предстои да научим. От Асоциацията на българските училища в чужбина заявиха, че ще отстояват исканията си и са категорични, че го правят за България.