- Разследващите засекли няколко корупционни схеми във Фонда за лечение на деца
- Разследващите засекли няколко корупционни схеми във Фонда за лечение на деца
Три престъпни схеми за източване на средства от Фонда за лечение на деца в чужбина са установили разследващите. Оперативните действия на ГДБОП са започнали още през лятото на миналата година като освен свидетелски показания по случая са прилагани и СРС-та.
Още в самото си начало разследването се е позовало на одитния доклад на Министерството на здравеопазването, в който още миналата година са посочени редица нередности в дейността на фонда.
Пуснаха задържаните от фонда за лечение на деца, петима с обвинения
Според разследването до момента са събрани доказателства затова, че задържаните осем души, начело с шефа на фонда Павел Александров, са действали като организирана престъпна група, която чрез различни корупционни практики е източвала средства от Фонда за лечение на деца в чужбина. Разследването е работило по три направления, обясни говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
"Основната линия на разследване в това досъдебно производство е лечението на деца в здравни заведения на територията на България, както и комисионни договори във връзка с провеждащото се лечение. Комисионни договори, сключвани от Фонда за лечение на деца и фирми, които са осъществявали т.нар. логистика по лечението на децата", съобщи тя.
Премиерът Борисов: Парите за болните деца вече са преведени
Друга линия, по която според прокуратурата са източвани пари от фонда, е неизгоден договор за наем с българка на име Маргарита Мунос. Жената е собственик на апартамент във Франция, където са настанявани деца, лекуващи се там. Според разследващите сумата, която е плащал фонда е десетократно по-висока от реалната. Става въпрос за над 200 000 лева, изплатени в рамките на година. Установено е, че жената е близка на самия Павел Александров.
Междувременно от държавното обвинение съобщиха, че по време на обиските в дома на шефа на фонда са намерени пликове с пари, съдържащи 16 000 евро, както и богата колекция от юбилейни монети.
Третото направление, по което са работили криминалистите, е лечението на деца в болници в България. Според събраните доказателства при тази практика ръководството на фонда е злоупотребявало със средства от една страна предоставени от Националната здравноосигурителна каса, и от друга - от Министерството на здравеопазването.
Експерти от Фонда за лечение: Обвиненията са преувеличени
Установено е, че от общо 50 експерти, които са консултирали фонда при спешни случаи, когато е необходимо дадено дете да постъпи в българска болница, са били използвани най-често трима лекари, посочвани от самия Александров.
"Негова е оценката, когато се касае за спешен случай, кой от експертните лекари да покани за становище. И той, познавайки очевидно много добре медицината, е определял тези трима лекари, които са го консултирали и в 2/3 от случаите са давали становище това дете може ли да се лекува в здравно заведение в България. Което определено е индикация и косвено доказателство за организираност на престъпните намерения", разясни още Румяна Арнаудова.
Говорителят на главния прокурор обясни още, че на 6 април т.г. Софийската градска прокуратура е отказала да образува разследване по сигнал на Петър Москов за злоупотребите във фонда. Все още не е ясно на какво основание не е започнало разследването тогава, тъй като Апелативната прокуратура разглежда отказа на по-долна инстанция.