Президентите на Русия и САЩ обсъдиха по телефона положението в Сирия, потвърждавайки заинтересоваността си от спазване на примирието.
Преговорите за Сирия: Само сирийският народ може да определя бъдещето на страната си
„Путин наблегна върху необходимостта от по-бързото дистанциране на умерената опозиция от групировката „Ислямска държава" и Джабхат ан-Нусра, а също от затваряне на границата на Турция със Сирия, през която продължават да влизат хора и въоръжения за екстремистите. Договорено бе да се засилва координацията на усилията на двете държави по сирийското направление, включително по линия на спецслужбите и министерствата на отбраната. С тази цел ще бъдат отработени допълнителни мерки за оперативно реагиране спрямо нарушенията на примирието", казва се в съобщението на Кремъл.
Президентите подчертаха значимостта на провежданите в Женева под егидата на ООН междусирийски преговори за намиране на пътища по политическото регулиране на конфликта.
Обама описа Путин като вежлив и откровен
По-рано руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва има много въпроси към умерената опозиция заради сътрудничеството й с терористичната групировка Джебхат ан-Нусра, която е сирийският клон на международната терористична мрежа Ал Кайда. „От много отдавна американските колеги и поставяха въпроса, че "Джебхат ан-Нусра" се е смесила с позициите умерената и участващата в примирието опозиция. По този повод беше казано, включително и от устата на държавния секретар Джон Кери, че ако тези групировки искат да спазват примирието и не искат да изглеждат като съучастници на терористите, трябва да направят нещо много просто: да сменят територията, на която се намират, и да се разделят физически от позициите на терористите", поясни Сергей Лавров.
„САЩ многократно уверяваха, че ще се захванат с това и ще използват своето влияние върху умерената опозиция, за да ги изведат от съответните райони. Досега тези обещания не са изпълнени", констатира Лавров.
„Ако тези умерени не искат да напуснат позициите, които заема "Джебхат ан-Нусра", може би те изобщо не са умерени? Може би те са онези, които сътрудничат с "Джебхат ан-Нусра" въпреки резолюциите на Съвета за сигурност на ООН?", попита министърът.
Вашингтон не бърза с оценки на изтеглянето на Русия от Сирия
Относно украинския конфликт Путин заяви на Обама, че очаква от новото правителство на Украйна "да започне пряк диалог с Донбас, да обяви амнистия, да осъществи конституционната реформа и въведе съгласуван с Донецк и Луганск закон за особения им статут", подчертава се още в съобщението.
Обсъдени бяха и други актуални проблеми от двустранния и международния дневен ред. Обама по-специално благодари на Путин за руската помощ по освобождаването на американския гражданин Патрис Доус, който нелегално бе влязъл в Сирия и бе арестуван.
Източник: БГНЕС