След продължило три години и половина разследване тази седмица в Мадрид започна процесът срещу българските моряци от кораба „Свети Николай”, на който през лятото на 2012 г. бяха открити 2,7 тона кокаин. Заедно с 21-членния екипаж подсъдими са и 9 испанци, сред които и братята Гарсон. Според обвинителния акт имено те са организаторите и получатели на пратката, а останалите им сънародници са били помагачи, като един от тях е поддържал връзка с т. нар. българска група. Дрогата е трябвало да бъде разтоварена на лодки в морето край Галисия и оттам да бъде разпределена във вътрешността на испанската област.
Прокуратурата иска по 9 години затвор за командния състав на кораба и по 5 години за останалите членове на екипажа, заяви за Дарик адвокат Владимир Владимиров, който представлява роднините на част от подсъдимите моряци. Според него обаче има редица пропуски в обвинителния акт, в който не е посочено къде е натоварен кокаинът на „Свети Николай”. Квалифицирането на екипажа на търговски кораб като организирана престъпна група е недопустимо, смята юристът.
Българските моряци знаели за кокаина на кораба, арестуван в Испания?
Борисов е ядосан на българските моряци, арестувани в Испания
Няколко прокурори са се сменили по време на разследването, като на този етап от държавното обвинение на Испания не са предлагали на обвиняемите да сключат споразумения, признавайки вината си.
Владимиров смята, че българската държава трябва да осигури на моряците високо квалифицирана и специализирана защита.
„Трябва да бъде изяснен въпросът със задържането на кораба, което според мен е неправомерно. А след като задържането е неправомерно, тогава под въпрос е цялото обвинение”, допълва адвокатът.
Наши разследващи пътували до Испания по делото на моряците от „Св. Николай”
Като свидетели по делото не са призовани собственикът на кораба Дойчин Дойчев и Руслан Колев, който беше спряган за организатор на транспортирането на кокаина. След избухването на скандала двамата бяха арестувани по искането на българската прокуратура. По-късно разследването срещу тях беше прекратено.
След като голямото количество наркотик беше открито на борда на „Свети Николай”, испанските власти задържаха целия екипаж. По-голямата част от него беше освободена през следващите месеца, като зад решетките все още продължават да са капитанът, старши помощникът му, главният механик и един от моряците.