- Външно министерство връчило протестна нота на турския посланик по Коледа
- Външно министерство връчило протестна нота на турския посланик по Коледа
Няма засечена информация от службите и контраразузнаването за зависимости - нито по линия на Русия, нито по линия на Турция. Това заяви от парламентарната трибуна премиерът Бойко Борисов, в отговор на питане от партия Атака. Той коментира темата с ролята на турския посланик в скандала с ДПС и свалянето на Лютви Местан от ръководните постове в партията.
Иван Костов: Турският посланик трябва да бъде обявен за персона нон грата
"На 23 или 24 декември турският посланик беше извикан във външно министерство и му беше връчена нота за неговите деяния и поведение. Като добри съседи сме избягвали да шумим по тези теми, но това което е трябвало сме го направили, каза министър-председателят. Премиерът отбеляза, че в същото време многократно е благодарил на Турция за помощта по отношение на бежанците.
България винаги се е стремяла да има нормални приятелски отношения с ръководствата на нашите съседи и сме поддържали прилични отношения на доверие, коментира още премиерът.
Борисов заявил на Давутоглу, че няма да взима страна в конфликта в ДПС
"Ние не се месихме и не реагирахме, когато в Анкара президентът Ердоган и президентът Путин на практика преместиха "Южен поток" и го преименуваха на "Турски", когато Турция не спазваше ембаргото, когато започнаха строежа на турски ядрени централи, а туристите отидоха в Турция с директна заповед на руското ръководство. Ние бяхме внимателни и търпеливи, знаейки че нещата един ден ще си дойдат по местата. България е незаобиколим фактор на Балканите и в своята политика", заяви Борисов.
Той отбеляза, че е по-склонен да счита, че желанието на турското ръководство е било да се информират за това колко прогнозируеми са процесите, които текат в ДПС.
Министър-председателят постави пред депутатите темата за обучението на мюсюлманите у нас.
"С удоволствие бих дошъл на председателски съвет да дебатираме тема, която се избягва в последните 25 години, но тя трябва да намери решение. Бих бил щастлив ако парламентът намери общо решение на въпроса как и къде се обучават нашите мюсюлмани, къде се издават техните дипломи", каза Борисов. Според него темата се заобикаля, защото има страх да не бъдат обвинени в подкрепа на ДПС или в нещо друго.
Имаме стотици хиляди мюсюлмани, ходжи, мюфтии, които в голямата си част са на издръжка на турската държава и всички сме го знаели - вие, ние и в най-дясно, заяви премиерът. Според него всичко това трябва да се изговори и да се намери най-правилното решение. По думите на Борисов този, който предложи да направим ислямски институт, за да се обучават мюсюлманите в него, може да попадне под много остра критика и да се изговорят много остри неща срещу него. "Ние, бивайки толерантни, трябва да им подсигурим максимално добро обучение и да изповядват своята религия. Да го направим така, че да бъде под ръководството на учебни програми, съобразено с исляма. Надявам се в следващите седмици този въпрос да се дебатира", заяви още Борисов.
ДПС: Турски дипломати оказваха натиск заради Местан
Междувременно Атака внесе в парламента декларация, с която иска Народното събрание да осъди намесата на Турция във вътрешните работи на България. Това съобщиха от пресцентъра на партията.
От Атака изтъкват като основателна причина изнесената в българското общество информация за оказван натиск от страна на официални представители на турската държава върху български политици и партийни деятели. Националистите отчитат факта, че официални представители на Турция многократно са участвали в провеждането на масови политически мероприятия на територията на България. Атака изтъква още думите на министър-председателя г-н Бойко Борисов за оказван върху него натиск от страна на ръководни фактори в Турция.
В мотивите си Атака пише, че дипломатическият натиск и прякото вмешателство във вътрешните ни работи от страна на Турция е процес, съдържащ дълга историческа фактология, с която партията вече над 10 години запознава българската политическа класа, българските медии и обществеността като цяло.
"Днес със съжаление трябва да признаем, че през всички тези години, в които партия Атака посочваше недопустимите действия на Турция по отношение на нейната външна политика и пряката намеса във вътрешните ни работи, поведението на южната ни съседка беше многократно неглижирано от всички управляващи политически партии и коалиции в страната ни. Благодарение на бездействието на българските правителства в тази насока, намесата на Турция във вътрешните ни работи достигна един своеобразен апогей, на който станаха свидетели всички български граждани", пише в декларацията.
Според националистите се е стигнало дотам, че министър-председателят на Турция Давутоглу, както разбира се и Реджеп Ердоган, провеждат тайни и неофициални срещи с лидера на ДПС Лютви Местан, както и с други народни представители от 43-то Народно събрание.
Затова Атака настоява 43-то НС да осъди поредната намеса във вътрешните работи на България от страна на Република Турция.