Плевнелиев: Най-голямата криза е ниското доверие към политици и институции
Плевнелиев: Най-голямата криза е ниското доверие към политици и институции / снимки: БГНЕС, архив

Най-истинската криза в България е ниското доверие на гражданите в институциите и в политиците. Но кризите могат да бъдат решавани с отговорно и честно поведение. Това каза президентът Росен Плевнелиев пред БНТ. Според него разразилата се криза след приетите конституционни промени не бива да се подценява.

Депутатите приеха промените в Конституцията

Според държавния глава много трудно може да вървим напред, когато няма доверието на суверена. Когато доверието на гражданите е ниско към институциите и политиката, тогава всяка една оставка и проблем изглежда като криза. Важно е да знаем, че не оставката на един или друг министър, или едно или друго правителство е голямата криза в държавата.

Според президента днес голяма част от почтено работещите магистрати, като че ли не са толкова мотивирани, защото кариерното израстване не е толкова обвързано с техните качества. Съдебната реформа е реформа на реформите. Без нея нищо не може да има, убеден е Плевнелиев.

В следващите месеци ще имаме възможността да направим една решителна крачка напред към създаването на баланс, който да обогати нашата демокрация, заяви президентът.

Вярно е, че конституционните промени до тук не са толкова оптимални, колкото се искаше на някои, включително и на мен. Има възможност през 2016 г. да се ускори съдебната реформа, конституционните промени са една малка част от нея. Конституцията създава само една рамка, но основното тепърва предстои. Аз ще подкрепя всяко едно смислено предложение, но всичко зависи от Народното събрание, зависи от правителството, каза Плевнелиев.

Плевнелиев Найголямата криза е ниското доверие към политици и институции
netinfo

Надявам се те (бел.ред. народните представители) да не са забравили за референдума, защото аз няма как да забравя. Аз съм сигурен, че гражданите очакват нетърпеливо финализирането на процеса. Апелирам Народното събрание в рамките на законовите срокове да вземе своето отговорно решение за електронното гласуване, каза още Росен Плевнелиев.

"Притеснявам се, че ако Народното събрание се отнесе несериозно към желанието на гражданите, заявено на референдума, това може да доведе до още по-голяма липса на доверие и дестабилизацията", посочи държавният глава.

Екатерина Захариева е новият правосъден министър

На въпрос кой е предложил Екатерина Захариева за овакантения пост на министър на правосъдието, Плевнелиев отвърна, че я подкрепя, а тя не е човек, който се е хванал с тази тежка задача само заради поста. Изборът на Захариева за правосъден министър е заявка за надпартиен подход, каза още Плевнелиев и изрази надежда за реално изпълнение на реформите.