Съдии отново на протест. След безпрецедентната протестна проява на магистратите миналата седмица, днес те излизоха за втори път пред Съдебната палата, за да изразят несъгласието си с приетите конституционни промени.
Съдии в черни тоги в третия ден на протести заради съдебната реформа
Повече от 500 души се събраха на поредния протест срещу провалената съдебна реформа и приетите на второ четене промени в Конституцията. На стълбите на Съдебната палата отново застанаха и съдиите, които тази вечер бяха закачили на дрехите си знака на Темида, който символизира справедливостта. Хората масово не знаят в какво е проблемът и в какво се състои същността на съдебната реформа. Това коментира една от участничките в протеста, който беше подкрепен от юристи от всички професионални сфери. Според съдия Яна Димитрова от Районен съд Разлог повечето политически и граждански организации излагат идеята си за реформа така, както тя би обслужила техните тези. За съдиите обаче е важно обществото да разбере, че проблемът на правораздаването не е само бързото правосъдие, а се крие именно в кадровата политика, допълни тя.
"Очевидно има необходимост да обясним в какво се състои провалът на съдебната реформа, както и да обясним, че за нас е важно тя да се случи. Безкрайно крайно време е това да се случи. Имам основание да смятам, че хората всъщност не знаят в какво е проблемът и в какво се състои същността на съдебната реформа. А това е така, защото всички политически и граждански субекти излагат идеята си за съдебна реформа така, както те я виждат и така, както тя би обслужила техните тези. Тъй като ние не обслужваме ничия теза, а само идеята за върховенство на закона и на правото в една правова държава, за нас е важно да се разбере, че проблемът на правораздаването не е само проблемът на бързото правосъдие, това е следствие. Проблемът на нашето правораздаване е кадровата политика. Когато има проблем с кадровата политика, има проблеми и в правораздаването. Защото и ние, както и повечето граждани, не знаем защо определени хора заемат определени позиции в съдебната система. Има стандарти. Стандартът е следният - съдиите трябва да се избират от съдии. Когато не изпълваме този стандарт, ние тогава рискуваме в кадровата политика на съда да се намесват субекти извън магистратурата, което вече е проблем. Това, че сме съдии, не означава, че не сме граждани и нямаме позиции по всички въпроси, които касаят всички граждани", коментира Димитрова.
"По отношение на обвиненията, че се занимаваме с политика, казваме, че не се занимаваме с политика. Това, че в някои отношения нашето професионално мнение съвпада с мнението на някои политици, няма нищо скандално. Ние нямаме политически искания и не излизаме в подкрепа на министъра в оставка, ние не излизаме против правителството. Ние просто искаме професионални искания. Ако повече хора впрегнат усилия в това в крайна сметка да разберем защо ни е необходима тази промяна, нещата ще си дойдат на мястото", допълни още тя.
Междувременно протестът на съдиите беше подкрепен и от полицаите. Най-големият синдикат в сектор „Сигурност" Синдикалната федерация на служителите в МВР изпрати отворено писмо до Съюза на съдиите, с което изразява подкрепа към действията им и настоява за сериозна съдебна реформа, която да доведе до спиране на скандални назначения на магистрати, проверки при съмнения за лошо управление и корупция, отговорност и отчетност пред обществото.
"Заставаме до Вас, защото желаем реформата да се случи, но няма да се съгласим тя да бъде "на парче", импровизирана от недоказани експерти, градена на рестрикции и неотчитаща нуждите на гражданите.", се казва още в писмото на полицаите до Съюза на съдиите.
Към 18:30 ч. част от събралите се пред Съдебната палата тръгнаха към Министерски съвет, където се срещнаха с протестиращите, които традиционно вече няколко дни се събират всеки ден пред парламента. След 19.00 ч. шествието достигна площада пред сградата на Народното събрание, където движението за кратко бе спряно. Малко по-късно хората се разотидоха с обещанието утре отново да излязат на протест.
50-тина адвокати и стажанти по право се събраха на протест в Пловдив в подкрепа на съдебната реформа пред сградата на Съдебната палата.
Интересно впечатление направи фактът, че сред протестиращите нямаше нито един прокурор и имаше само един съдия и то от Пазарджишния Районен съд, който се оказа, че живее в Пловдив и затова е дошъл на протеста. Съдията бе дошъл със съпругата си, която е адвокат, но в момента в майчинство, както и с трите си деца.
Протестиращите изразиха подкрепа за колегите си от цялата страна и подкрепиха техните искания. Те определиха оставката на министър Христо Иванов като достойна, а борбата за съдебната реформа като донкихотовска.
Част от протестиращите изразиха мнение, че събирането тази вечер има за цел да каже: „Не на страха в съдебната система!" и по-конкретно в сградата, пред която се бяха събрали, тъй като в последните 10-15 години е била „бастион на Цацаров".
Адвокатите се обявиха и срещу двуличието, което по думите им, през последните няколко дни демонстрира и премиера Бойко Борисов.