8500 цистерни на терористите от ИД превозват по 200 000 барела нефт на ден
8500 цистерни на терористите от ИД превозват по 200 000 барела нефт на ден / снимки: Guliver/Getty Images

Терористите от „Ислямска държава” имат в момента не по-малко от 8500 цистерни, които денонощно превозват 200 000 барела нефт. Това заяви високопоставеният руски генерал Сергей Рудской, началник на главното оперативно управление на руския Генщаб.

„Като цяло към днешна дата в престъпния бизнес с търговията с нефтопродукти терористите разполагат с не по-малко от 8500 цистерни, които денонощно превозват 200 000 барела нефт”, каза той.

По-рано днес Москва заяви, че Турция е основният консуматор на контрабандния петрол на ИД, а в този бизнес е замесено висшето ръководство на страната и лично семейството на президента Реджеп Ердоган.

Ислямска държава печели до 50 млн. долара на месец от петрол

„Основният консуматор на този петрол, откраднат от законните собственици в Сирия и Ирак, е Турция. Според наличната информация най-високото ниво на политическо ръководство в страната, президентът Реджеп Ердоган и неговото семейство, са замесени в този криминален бизнес”, посочи зам.-министърът на отбраната Анатолий Антонов в кулоарите на конференция в Москва за борбата с тероризма.

Той заяви също, че годишно доходите на „Ислямска държава” от нелегална продажба на петрол са около 2 млрд. долара. „Доходите от продажбата на нефт са едни от най-важните източници на терористичната дейност в Сирия. Те (терористите) печелят около 2 млрд. долара ежегодно и използват тези средства за наемане на бойци от цял свят, за купуване на оръжие и оборудване”, заяви той.

Как ще се развие "дуелът" между Путин и Ердоган?

Турският президент Реджеп Ердоган няма да признае вината си, дори ако лицето му бъде намазано с крадения нефт, заяви още Анатолий Антонов. „Ние знаем цената на думите на Ердоган. Турските журналисти вече го хванаха веднъж в лъжа, откривайки оръжейни доставки на Турция за бойците под формата на хуманитарна помощ. Заради това журналистите бяха арестувани. Няма да си подадат оставката ръководителите, по-специално господин Ердоган, и нищо няма да признаят, дори ако лицата им бъдат намазани с крадения нефт”, отбеляза Антонов.

„Цинизмът на турското ръководство е безграничен. Погледнете какво правят?! Влязоха в чужда държава, безогледно я грабят. А щом стопаните пречат, значи трябва да бъдат отстранени”, продължи зам.-министърът.

8500 цистерни на терористите от ИД превозват по 200 000 барела нефт на ден
netinfo

„Може и да изглеждам праволинеен, но контролът върху този крадлив бизнес може да бъде поверен само на най-близките хора. Интересно е, че никой на Запада не се интересува от въпроса, че синът на турския президент е ръководител на една от големите енергийни компании, а зетят е назначен за министър на енергетиката. Какъв блестящ бизнес! Възможно ли е подобно нещо другаде? Е, да, ще се повторя, разбираемо е, че такива работи не могат да се възлагат на други хора, само на най-близките”, подчерта Анатолий Антонов.

Бившата армия на Саддам е тайната зад успехите на „Ислямска държава

Междувременно Реджеп Ердоган отхвърли отново обвиненията, че ръководството на страната е замесена в нефтена контрабанда с ИД.

„Турция още не е загубила съвестта си, за да получава нефт от терористична организация”, заяви той по време на посещението си в Катар.

Той заяви още, че Русия няма право да очерня Турция с твърденията, че тя търгува контрабандно с групировката. Президентът потвърди казаното по-рано, че ще подаде оставка, ако бъдат предоставени доказателства за закупуване на контрабанден джихадистки нефт от страната. Изявлението му бе излъчено по турската телевизия.

В същото време в реч в Катарския университет той заяви, че Анкара ще трябва да приеме ответни мерки, ако недружелюбните мерки на Русия продължат. „Ние следим за действията на Русия. Ако те продължават по същия начин, както досега, ще бъдем принуден също да вземем мерки. Искаме да възстановим добрите отношения с Русия, не искаме да ги загубим. Вярвам, че Русия също ще се върне на тази позиция”, посочи Ердоган.

Източник: БГНЕС