Пик в разпространението на дизайнерска дрога отчитат от ВМА
Пик в разпространението на дизайнерска дрога отчитат от ВМА / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Все по-масово навлизане на дизайнерски дроги в последно време -  през 2015 г. е отбелязан пик в разпространението й. това съобщи при откриването на Националната конференция по токсикология доц. Васил Атанасов - завеждащ Токсикологичната лаборатория при Военномедицинска академия (ВМА)-София.

Макар и токсикологията да не е от рекламните лица на медицината и да не е част от доходоносните специалности в частните клиники, предизвикателствата нарастват изключително много, защото химическите вещества около нас се увеличават и контактът на хората с такива вещества е в непрекъснато развиваща се форма. По тази причина ефектите, които могат да окажат върху хората могат да са непредсказуеми.

Доц. Атанасов коментира, че в Лабораторията по токсикология във ВМА не се работи само за целите на клиничната диагностика.

„При нас идват и голяма част от пробите за съдебни експертизи, както на живи лица - например шофьори, така и на починали хора. По този начин ние имаме поглед въобще за отровите в съвременното ни общество и затова може да се каже, че през 2015 г. има едно много сериозно увеличаване на постъпилите лица в болници, както и изобщо на лицата, потърсили медицинска помощ след сблъсък с такива вещества”, заяви доц. Васил Атанасов.

Той уточни, че дизайнерски дроги се наричат всички новосинтезирани вещества, които все още не са включени под регулация под форма на контрол и на практика, те се разпространяват свободно и ненаказано.

Основният път за сдобиване на такива вещества е през интернет. Най-често това са субстанции под формата на бели прахчета, които се разтварят в подръчни средства като лакочистител, разредител за боя и с тях се обработва някаква тревиста маса - обикновено дори съвсем обикновен чай. От там идва и жаргонът „билка”, „билков тамян” или „чай”, обясни специалистът.

Ефектите, които предизвикват тези вещества са изключително разнообразни. Те могат да наподобяват тези на марихуаната, а могат да бъдат и съвсем различни и да доведат до тежки животозастрашаващи състояния, обясни доц. Атанасов.

Той акцентира още на тревожния факт, че през тази година е отбелязан пик на този вид дрога.

Към това специалистът добави и изключително големия ръст на съдебни случаи, които влизат в лабораторията по токсикология във ВМА, особено сред водачи на автомобили, които са извършили тежки пътнотранспортни произшествия - включително и със загинали, след употреба на марихуана. Доц. Атанасов коментира, че марихуаната е изключително опасна за шофьорите, защото променя представата за пространство, дистанция и време.

Освен на пътя, тази година има ръст и на случаите на извършени тежки криминални престъпления след употреба на марихуана. Специалистът информира, че нарастват и случаите на комбинирана употреба от тийнейджъри на марихуана с други упойващи вещества.