Последните данни говорят за значително по-голям заговор зад атаките в Париж
Последните данни говорят за значително по-голям заговор зад атаките в Париж / снимка: БГНЕС

Арестът на осем души след операцията в Сен Дени подсказва съществуването на кръг от помагачи, симпатизиращи на терористите, пише британският в. "Гардиън". Новите доказателства говорят за значително по-голям заговор зад атаките в Париж, дирижиран предимно от недоволни млади европейци.

Те сочат също, че синхронизираните нападения са били координирани от команден пункт в Париж, отбелязва британският вестник. До снощи все още не беше ясно дали координаторът е бил белгийският джихадист Абделхамид Абауд или Салах Абдеслам. Френският прокурор Франсоа Молен не потвърди, че Абауд е сред загиналите при операцията в Сен Дени и заяви само, че нито Абауд, нито Абдеслам са сред задържаните.

Спецоперацията в Париж обезвредила терористи, готови да действат

Всички задържани при рейда в Сен Дени имат сходна житейска история с дребни престъпления или употреба на наркотици, посочва в. "Гардиън". Радикализират се като тийнейджъри или малко след това. Поне четирима са били в Сирия с екстремистите от "Ислямска държава" и тъй като са европейски граждани, не им се налага да прибягват до измама или до опасното прекосяване на Средиземно море, за да достигнат целите си - те са можели да пътуват свободно из ЕС дори в случаите, когато властите в техните страни са били наясно с екстремистките им възгледи, подчертава британското издание.

Автоматите, ползвани при атентата в Париж, били българско производство?

Вътрешните министри на ЕС ще обсъдят в Брюксел засилен обмен на разузнавателна информация, засилен контрол над границите в Шенген и предварителен преглед на списъка на пътниците, за да се откриват връщащите се от Сирия бойци, припомня в. "Гардиън". Но повечето заговорници от Париж са щели да избегнат подобни засилени мерки. "В основата си това е социален проблем. Това е в основата на всичко", заявява Ерик Ван дер Сипт, говорител на белгийската прокуратура, цитиран от британското издание. "Съдебният отговор е последното решение. По-важно е да се попречи на радикализирането на хората. Никога няма да има абсолютно сигурна система за залавянето на хора, които отиват в Сирия", подчертава той.

Съпругът на убита в „Батаклан" с разтърсващо писмо до терористите

"Белгийците не сметнаха братята Абдеслам за заплаха", пише кореспондент на в. "Монд" в Брюксел. Белгийските служби са знаели за радикалните им възгледи и че може да отидат в Сирия, но не са видели признаци на заплаха, подчертава френското издание.

"Не може да се каже, че белгийците са некомпетентни", казва Франсоа Хайсбург, експерт по сигурността и председател на Международния институт за стратегически изследвания, цитиран от в. "Вашингтон пост". Белгийските сили за сигурност обаче срещат затруднения, защото малцинствата не са интегрирани в белгийското общество. Това означава, че тези, които подготвят атентати, могат да си живеят в безопасни убежища в големи градове, подчертава експертът, цитиран от американското издание. Малцина полицаи в населения предимно с мароканци брюкселски квартал Моленбек говорят арабски, а тъй като много от тях идват от градове, където се говори предимно фламандски, се чувстват некомфортно и с френския език, отбелязва Хайсбург.

Хората в Моленбек не вярват на полицията, подчертава Монтасер Ал Деемех, изследовател на ислямския екстремизъм, цитиран от в. "Вашингтон пост". Младежите, които отиват в Сирия, се връщат и се опитват да останат извън подозрение, добавя той. "Те знаят, че войната с "Ислямска държава" ще продължи с години. Могат да изчакат две години, преди да извършат операция", подчертава експертът, цитиран от американското издание.

Източник: БТА