Линейките не стигат до 211 000 души
Линейките не стигат до 211 000 души / снимка: БГНЕС, архив

211 000 български граждани, или 3% от населението на страната ни, са лишени от възможността да получат спешна медицинска помощ. Причината е, че те се намират в отдалечени райони, в които линейките трудно могат да стигнат бързо. Това съобщи председателят на Сметната палата Цветан Цветков пред БНР вчера.

Децата винаги най-спешни в новата система на линейките

Изводът е част от доклад на одитния орган за качеството на медицинската помощ в България, който ще бъде официално оповестен днес.

Цветков уточни, че е проучван периодът между 2010 и 2014 г. По думите му основният извод от доклада е, че спешната медицинска помощ в България не е „нито ефективна, нито ефикасна“.

„15% могат да получат спешна медицинска помощ в диапазона над 30 минути, което в някои случи може да бъде и фатално. И само 58 на сто от населените места в страната имат възможност да получат достъп до филиал на спешна медицинска помощ в рамките на 20 минути“, коментира той.

Цветков направи сравнение с доклада за качеството на медицинската помощ у нас преди 2010 г., чиито констатации били сходни със сегашните, обобщава в. „Сега“. „Тези негативни практики продължават да съществуват в спешната медицинска помощ“, коментира той.

Спешните пациенти ще чакат линейка от 8 до 120 минути

У нас предстои да се обсъди и приеме медицински стандарт за спешната помощ, според който линейките ще са длъжни да се отзовават в определено време според спешността на случая. При най-спешните случаи това ще става до 8 минути, при не толкова тежки състояния - между 8 и 20 минути, а при по-леките случаи ще се чака от 20 до 120 минути.