Почина легендата на блуса Би Би Кинг
Почина легендата на блуса Би Би Кинг / Guliver/Getty Images

Легендарният блус музикант Би Би Кинг почина на 89-годишна възраст в Лас Вегас в щата Невада, съобщи Асошиейтед прес. Миналия месец Краля на блуса беше хоспитализиран във връзка с изострянето на диабета му.

Той страдаше от тази болест над 20 години. През месец октомври 2014 година бе принуден да прекрати концертната си дейност поради "медицински съображения". Той припадна по време на концерт в Чикаго като неразположението си тогава той отдаде на обезводняване и на преумора.

През по-голямата част от близо 70-годишната си кариера Райли Би Кинг беше не само неоспоримият Крал на блуса, но също така и вдъхновение за плеяда китаристи, сред които личат имената на Ерик Клептън, Бъди Гай, Джими Хендрикс, Кийт Ричардс и др.

Носителят на 15 награди Грами записа над 50 албума и проведе световни турнета през 80-те години на миналия век, като изнасяше по 250 концерта годишно. Кинг свиреше на своите китари марка "Гибсън" , които нежно наричаше Лусил. Неговият неповторим стил на изпълнение включваше изтънчено вибрато, изящни сола съпроводени със силни акорди. В резултат на тази техника той караше китарата си да плаче и да крещи.

Барак Обама отдаде почит към Би Би Кинг

Неговият почерк беше необичаен. Той не обичаше да свири и пее едновременно, така че Кинг бе разработил диалогичен стил между себе си и Лусил. "Когато пея, аз не искам публиката само да слуша мелодията. Аз искам тя да вникне в сюжета на песните, защото повечето от тях разказват вълнуващи истории", беше заявил Краля на блуса пред Асошиейтед прес през 2006 година.

Би Би Кинг бил научен да свири на китара от негов чичо пастор в делтата на Мисисипи, рожденото място на блуса. "Хората по цял свят имат проблеми, и докато те съществуват,блусът никога няма да умре", бе едно от прозренията на музиканта.

Кинг дебютира в радиоефира с госпъл квартет в щата Мисисипи, но скоро след това се премества да живее в град Мемфис, щата Тенеси, където получава работа като диджей в радиостанцията WDIA. Там той има достъп до голям брой плочи, записани в най-различни стилове. Кинг с особено внимание слушал тези на големите джаз китаристи от калибъра на Джанго Райнхарт и Ти Боун Уокър. Всеки ден изсвирвал по няколко минути в ефир под псевдонима "Бийл стрийт блус бой", който по-късно бил съкратен на Би Би.

Чрез своите предавания и изпълнения Кинг бързо си спечелил многобройни последователи сред чернокожата общност. През 1951 година музикантът записва и първия си аренби хит 3 O'Clock Blues. Той печели последователи и сред бялата публика, най-вече рок феновете, с албуми като Live at Regal, обявен по-късно от регистъра на Библиотеката на Конгреса за исторически запис.

Кинг разширява влиянието си с участие във фолк фестивала в Нюпорт през 1968-а и през следващата година, когато открива концертите на "Ролинг стоунс".

През живота си той е получавал много награди, в това число и 15 приза Грами. Блусменът се отнасяше с хумор към своите отличия."Съществуват много неща, достъпни за останалите хора, които аз не мога да върша. На мен ми се получава най-добре само едно нещо - да бъда Би Би Кинг", бе споделил музикантът пред Би Би Си.

Райли Би Кинг е роден на 16 септември 1925 година във ферма близо до Ита Бена в щата Мисисипи. Той е отгледан от баба си, след като родителите му се развеждат, а майка му почива. Работи помага в селскостопанската работа, бере памук, кара трактор. Когато времето било лошо за работа в памучните плантации, Кинг посещавал училище, побрано в една стая. За целта изминавал 15-ина километра пеш. Но той така и не успява да завърши 10 клас.

След като се налага като музикант, Кинг сякаш никога не иска да спре да свири. Когато не бил в звукозаписното студио, поемал на турнета, като през 1956 година изнася 342 спектакъла. През 1989 година той е 300 дни по турнета. След като навършва 80, решава да "намали темпото" и свежда концертите си до 100 годишно. Би Би Кинг има 15 биологични и осиновени деца. От тях 11 са живи, припомня агенцията.

Източник: БТА