Затоплянето на планетата от индустриалната революция насам е виновно за около три четвърти от някои пикове горещина, наблюдавани днес, и за близо една пета от изключителните валежи, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес.
С помощта на компютърни симулации и модели Ерих Фишер и Рето Кнути от Института по атмосферни и климатични изследвания в Цюрих сравнили екстремни феномени от прединдустриалната епоха и наши дни, за да се опитат да определят риска, приписван на
предизвиканото от човешката дейност климатично затопляне.
Слънцето не е виновник за глобалното затопляне
Наблюдаваното днес затопляне с 0,85 градуса Целзий е виновно за около 18 на сто от ежедневните екстремни "умерени" валежи и за 75 на сто от констатираните днес горещи вълни, смятат учените.
"Тези екстремни "умерени" феномени са събития, които обикновено би трябвало да се случват на всеки три години, а много екстремните феномени - на всеки 30 години - поясни Фишер. - Установихме, че пик горещина, какъвто обикновено би трябвало да има на всеки три години, се появява приблизително 4-5 пъти за 3-годишен период. Заключихме, че 3-4 от тези феномени се дължат на глобалното затопляне."
Според учените, средната температура на повърхността на Земята се е увеличила с 0,85 градуса Целзий от 1880 г. до 2012 г. най-вече заради дължащите се на човешката дейност парникови газове в атмосферата.
2014-а е най-горещата година в историята
Фишер и Кнути констатирали, че при затопляне с 2 градуса по Целзий около 40 на сто от екстремните валежи ще се дължат на човешката дейност.
"Вероятността да има пик горещина, ако затоплянето е с 2 градуса Целзий, е почти два пъти по-голяма, отколкото при затопляне с 1,5 градуса Целзий, и над 5 пъти по-голяма в
сравнение с днешното затопляне с 0,85 градуса Целзий", отбелязаха авторите на изследването.
Резултатите от него са публикувани в Nature Climate Change.
Източник: БТА