Световната метеорологична организация със седалище в Женева определи 2014 година като най-топлата в историята, откакто се водят наблюдения, съобщават световните агенции.
През миналата година глобалната температура над сушата и над морската повърхност е била с 0,57 градуса по Целзий по-висока от средните стойности за периода 1961-1990 г., които са били 14 градуса.
Разликата с другите най-топли години, регистрирани напоследък, е само няколко стотни от градуса, което подсказва тенденцията към затопляне. Така например през 2005 година температурата е била с 0,54 градуса над средната стойност, а през 2010 - с 0,55 градуса.
"Запазването на общата тенденция към затопляне на климата е по-важен фактор, отколкото рейтинга на отделните години, заяви генералният директор на Световната метеорологична организация Мишел Жаро. Анализът показва, че 2014-а е била номинално най-топлата в историята на наблюденията. При това различията между трите най-топли години се оказват минимални".
Специалистите очакват продължаване на глобалното затопляне, тъй като се увеличава концентрацията на парникови газове, изпускани в атмосферата. В същото време расте и температурата на океаните. "Четиринадесет от 15-те най-топли години са регистрирани в настоящото столетие, отбеляза Жаро. Очакваме затоплянето да продължи".
Специалистите изтъкват, че 93 процента от отпадъчната енергия, изпускана с парниковите газове в атмосферата, в крайна сметка се оказва в океаните. В тази връзка топлосъдържанието на океаните се явява ключов фактор за разгадаването на климатичните системи. Глобалната температура на повърхността на моретата достигна рекордни равнища през 2014 година, отчитат специалистите.
Източник: БТА