Около 150 души - работещи и собственици на имоти в местността "Салтанат", се събраха на протест пред общината срещу забраната на кмета Иван Портних за движение на коли в Морската градина. Демонстрантите издигнаха плакати: "Искаме достъп до работните си места", "Стига популизъм", "Стига болшевишки методи", "Господин Портних, разделихте варненци на свои и чужди", "Частната собственост - неприкосновена", Портних = ТИМ”, „Г-н кмете, така ли подпомагате варненския бизнес”, „Квартал Младост иска достъп по парка също”, „Не на противопоставянето”.
„Не искаме да се конфронтираме с никого, ние защитаваме своите права. Вчера вдигнаха кола от частен паркинг, с този полицейски произвол утре могат нас да ни измъкват. Толкова леви представители на властта не сме имали във Варна. Проблемът е заложен с разрешаване на строителството в парка”, коментира Мардик Мардикян, който е собственик на търговски обект в местността „Салтанат”.
„Имаме всички необходими разрешение, издадени от същата тази община. Ако решат да правят „Салтанат” парк – да ни изкупят собствеността”, коментира Цветанка Миланова, собственик на семеен хотел.
Според Красимир Костов, който е наемател на заведение, решението на проблема е живущите в местността да имат достъп с автомобили до имотите си, а за посетителите на парка да бъдат изградени паркинги.
„Ако така продължава още 1-2 седмици, ние затваряме. След отзвука от всяка заповед ние се възстановяваме с месеци. Оборотите ни паднаха, данъчните ни проверяват, че крием приходи”, коментира Желязко Каракашев, собственик на ресторант.
Против заповедната се обявиха се обявиха още родители, чиито деца посещават детски градини в Морската градина. Заради забраната те трябвало да вървят пеша през участъци в парка, които вечер били неосветени, а наоколо се разхождали бездомни кучета.
Сред демонстрантите бяха и служителите на НИМХ Варна. Директорът на филиала Иван Иванов се оплака, че служебните коли с техника не могат да стигнат до сградата, намираща се на територия, до която е забранен достъпът на автомобили.
Протестиращите настояха да разговарят с представител от Община Варна, но след като такъв не излезе пред тях, се насочиха към сградата на Областна администрация. Там при тях слезе губернаторът Иван Великов, който изслуша исканията им.
„Това сериозен проблем, граден с години. Кметът опита да го реши от раз, но не става така. Не съм съгласен да се противопоставят две групи хора с противоположни интереси и да се създава напрежение. И тези, които искат „Салтанат” да бъде парк, и тези, които там имат апартаменти и заведения, имат своите права и законни интереси. И двете групи са български граждани, и на двете групи трябва да се обърне внимание, като се потърси решение на въпроса, което да бъде в защита на всички права и интереси. Няма как да поискаме от хора, които имат къщи и заведения, да не ги използват, след като имат издадени разрешения. Общината е тази, която е предизвикала този проблем в миналото”, коментира Великов, който преди да заеме поста оглавяваше правната дирекция на Община Варна.
При областния управител вече са постъпили жалби срещу кметските заповеди, по които той обеща да се произнесе до края на седмицата и да даде аргументиран отговор от гледна точна на законосъобразността и целесъобразността им.
„Със заповедите не се решава проблемът, а се нагнетява напрежението и се създава хаос. Преди поне имаше бариера и ред за влизане в Морската градина. Сега всички, които влязат в парка, ще са нарушители, но кой ще ги глобява. Г-н кметът пише заповед и казва „спирам движението на МПС-та в Морската градина”, а кой ще изпълнява заповедта – ще я изпълнява държавата, ще я изпълнява МВР Варна. Основната задача на полицията е борба с престъпността. Доколкото знам, местността „Салтанат” не е зона, наситена с престъпления, за да изисква сериозно полицейско присъствие. МВР Варна няма и такъв ресурс, което означава, че зоната ще остане безконтролна и ще се породи ново напрежение”, добави Великов.
Думите му бяха задочно коментирани от зам.-кмета по юридическите въпроси Пламена Маринова, която заяви, че общината застава твърдо зад заповедта и ще отстоява позициите, застъпени в нея. По думите й се търси вариант за Логопедичната детска градина и може да се намери компромисно решение за децата с двигателни проблеми. Водят се преговори с филиала на НИМХ за допускане на техни служебни автомобили в парка
„Когато областният управител излезе с конкретно решение, мога да го коментирам. Не бих могла какви ще бъдат мотивите му”, каза още Маринова.