Д-р Красимир Йорданов от Спешна помощ, който в събота вечерта беше нападнат и пребит заедно с екипа си от препили празнуващи в столичния кв. „Овча купел”, ще съди нападателите си. Екипът беше нападнат, докато оказваше помощ на 15-годишно момиче с алкохолно натравяне.
В интервю за Дарик лекарят призна, че и друг път е бил обект на агресия, докато е изпълнявал задълженията си, но подобно нападение преживява за първи път.
„Стресът и шокът трудно се преодоляват - няма какво да се лъжем, но все пак сме борбени натури и ще го преодолеем”, допълни той. „Готов съм да изляза на работа, стига да бъдат осигурени безопасни условия на труд. Не да рискуваме живота и здравето си, помагайки на хората”, каза още лекарят с 26-годишен стаж в системата на Спешната помощ.
Категорично нямам обяснение за тази агресия, коментира д-р Йорданов, който допълни, че алкохолът си е алкохол, но коментарите във Facebook от участниците в побоя били написани с пълно съзнание.
Лекарят отчете, че агресивността сред българите се повишава много бързо. Така разгърната агресия и то спрямо целия екип и линейката, за първи път ми се случва за толкова години работа, каза нападнатият лекар.
По думите му паник-бутона е крайно необходим за екипите на Спешна помощ. В новите линейки има паник-бутон, който обаче не действа, не е свързан, обясни д-р Красимир Йорданов. Според него е ясно, че не може да се осигури полицейско присъствие на всеки адрес, но поне за тези обаждания, които са агресивни, трябвало да се изпраща полицейска кола заедно с линейката.
Категорично ще заведа граждански иск срещу нападателите, заяви лекарят. „Днес се гледа в съда делото за мярката за неотклонение на задържаните и утре ще е ясно решението. Трябва да се приложи закона, да има осъдени за назидание на другите, да знаят какво ги очаква и как да се държат”, допълни лекарят.
Той призна, че част от причините за агресията на хората се дължат на бавната и неслучила се реформа в спешната помощ и в здравеопазването. „Липсата на екипи довежда до повишаване на нивото на агресия в хората. Те са прави за себе си, че искат на секундата да бъдат прегледани и да им бъде оказана спешна помощ, но това на практика не може да стане. Без екипи не става!”, допълни д-р Красимир Йорданов.
Междувременно стана ясно, че лекари настояват до 15 юни Народното събрание да гласува промените в Наказателния кодекс, с които се осигурява защита на медиците при изпълнение на служебните им задължения. Ако до въпросната дата, промените не станат факт, от Българския лекарски съюз се заканиха да предприемат ефективни стачни действия в национален мащаб.
Протестът ще се състои в спиране на работа във всички нива на медицинската дейност, като ще бъде осигурена само неотложната спешна помощ, уточниха от съсловието.
Днес медици от центровете за спешна медицинска помощ във Варна, Русе и Шумен вече започнаха символичен протест в подкрепа на колегите си от София, които бяха нападнати по време на дежурство. Техни колеги от Хасково също изразиха готовност да се включат в подобни протестни действия. Това коментира пред Дарик шефът на спешния център в града д-р Петя Радева.
В момента д-р Красимир Йорданов е в болничен. Той има 26-годишен стаж. Д-р Йорданов е и главен герой в „Последната линейка на София” - документалният филм за един работен ден в Спешна помощ - лента, получила много международни награди.
Целия разговор с д-р Красимир Йорданов може да чуете на RadioDariknews.bg