Наложително е Министерството на здравеопазването да изпълни най-после обещанието си да бъдат поставени паник-бутони както в линейките, така и във всички спешни кабинети в 187-те филиала в страната. Това заяви в интервю за Дарик председателят на Националната асоциация на работещите в спешната помощ д-р Десислава Кателиева.
След нападението на екип на столичната Спешна помощ в събота, колегите им започват символичен протест, тъй като нямат право на ефективна стачка.
Многократно ни бяха давани обещания, които не бяха изпълнявани, и ние призоваваме всички работещи в системата на Спешна медицинска помощ да започнат от днес символични протестни действия чрез носене на книжни лентички с надпис „Ние
протестираме, Не на насилието”, заяви д-р Десислава Кателиева.
Тя обясни, че протестът е в подкрепа на всички техни бити и поругавани колеги и е проява на недоволство на медиците, че доста обещания са били дадени, но не са били реализирани. „Обидени и наранени сме, но продължаваме да работим в името на хората, които разчитат и вярват в нас”, заяви лекарят. По думите й спешност може да се работи само когато лекарите имат пълното доверие на пациентите си.
Освен лекарите във Варна, медици и от центровете за спешна медицинска помощ в Русе, Шумен и Хасково днес започнаха символичен протест в подкрепа на колегите си от София, които бяха нападнати по време на дежурство.
Служителите на Спешна помощ в Русе ще протестират символично, докато не се направят законодателни промени, които да инкриминират посегателствата над лекарите, съобщи д-р Недка Дикова от Центъра за спешна медицинска помощ в града. По думите й друго искане е свързано с приемане на закон за Спешната помощ, който да регламентира дейността на служителите в нея.
„Много отдавна Асоциацията на работещите в спешната помощ повдига този въпрос за инкриминиране посегателствата върху лицата, които ходят по домовете и оказват на място медицинска помощ, но явно не бяхме чути от нито една партия, от нито един министър. Предполагам, че най-накрая е дошъл моментът да ни чуят и да се вземат съответните мерки, тъй като всички виждат, че ние по никакъв начин не сме защитени - всеки може да ни нападне, всеки може да ни нарани. Посегателствата над домашните любимци са по-наказани, отколкото посегателствата над хората, които ходят да оказват помощ”, заяви д-р Дикова.
Символичен протест в знак на подкрепа към колегите си в София, които бяха нападнати по време на дежурство, започнаха и екипите на Центъра за спешна медицинска помощ в Шумен. Това съобщи за Дарик д-р Илиян Илиев, директор на спешният център в града.
„Тези случаи зачестиха, обществото трябва да вземе мерки по повод тези нападения. Смятам, че са необходими законодателни промени, защото тази безнаказаност води до тези своеволия”, коментира д-р Илиев. Той добави, че се надява новото правителство да има воля да направи такива законодателни промени.
Той посочи, че символичните протестни действия ще продължат няколко дни. Работещите в Центъра ще носят също ленти с надпис „Не на насилието”.
Медиците от Спешната помощ в Хасково също обмислят символично да изкажат недоволство след последния случай на нападение над техни колеги от София. Това коментира пред Дарик шефът на спешния център в града доктор Петя Радева. Тя заяви, че е посрещнала новините за последния инцидент с голямо огорчение.
Това, че Хасково все още не се е включило под някаква публична форма, не означава, че не подкрепяме колегите си, заяви д-р Радева. Най-вероятно ще изчакаме решение на национално ниво, като обща протестна мярка, коментира още д-р Радева.
Според нея наказанията срещу нападатели над медици трябва да започват от „пет години нагоре”. Д-р Радева заяви, че последния случай на нападение в нашия регион е бил в спешния център в Свиленград, където пияна компания е потрошила целия център. Хулиганите са били наказани с глоба.
Разговора с д-р Десислава Кателиева може да слушате на RadioDariknews.bg